« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Elżbieta Lonc nie żyje
07.03.2017 11:04 / odsłon: 1201 / komentarzy: 0
Zmarła prof. dr hab. Elżbieta Lonc, rektor PWSZ im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu (2008–2016),

Kliknij, aby powiększyć


Absolwentka biologii na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskigo (1974); doktorat (1977), habilitacja (1988), profesor nauk biologicznych w Instytucie Genetyki i Mikrobiologii UWr. W latach 1993–1999 była prof. nadzwyczajnym Uniwersytetu Wrocławskiego w Instytucie Genetyki i Mikrobiologii, w Zakładzie Parazytologii. W 2005 roku otrzymała stanowisko profesora zwyczajnego. Od 2008 r. rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa (do 2016 r.). Członek Komitetu Parazytologii (1991–2004, od 2011 r.), wieloletni ekspert i członek Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej, następnie (2005–2008) Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Przedstawicielka dolnośląskich PWSZ w Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola, Zielonej Góry (KRUWOZ), reprezentantka Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych (KRePSZ) w komisji ds. współpracy z zagranicą, członek Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), członek EURASHE (Europejskiego Stowarzyszenia Instytucji Szkolnictwa Wyższego). Laureatka nagrody Distinnguished Service Award-Society for Vector Ecology European Branch (2010), nagród rektora UWr, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2008–2016) oraz honorowych tytułów – Laur Ekoprzyjaźni, Zasłużony dla PWSZ im. Witelona w Legnicy, Osobowość regionu wałbrzyskiego (2011), Honorowy Obywatel Wałbrzycha (2016). Autorka/współautorka ok. 300 publikacji naukowych, w tym znanych i nagradzanych podręczników dla przyrodników i lekarzy. Promotorka wielu prac licencjackich, magisterskich i doktorskich. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (1995) i Medalem Komisji Edukacji Narodowej (1997).

Będąc rektorem Uczelni dała się poznać jako doskonały organizator wielu inicjatyw realizowanych wraz ze studentami, pracownikami, a także co istotne i niezmiernie rzadkie – partnerami samorządowymi, gospodarczymi i kulturalnymi na terenie Dolnego Śląska. Prof. Lonc przyczyniła się m.in. do poszerzenia oferty edukacyjnej o inżynierskie kierunki przyrodniczo-techniczne oraz magisterskie. Rezultatem kierunkowej oferty studiów był wzrost liczby studentów, którzy w Wałbrzychu mogli zdobyć wykształcenie wyższe oraz doprowadzenie do internacjonalizacji procesu kształcenia (uzyskanie przez Uczelnię prestiżowego certyfikatu Komisji Europejskiej „ECTS Label”). Przez ostatnich osiem lat profesor Lonc stała się ważną częścią życia Wałbrzycha, angażującą się aktywnie w działanie na rzecz integracji społeczności miejskiej i akademickiej, podejmując pełne inwencji starania na rzecz nawiązania więzi środowiskowych. Istotną częścią działalności organizacyjnej prof. Lonc stanowiła współpraca z samorządem lokalnym. Angażowała się w prace na rzecz miasta Wałbrzycha, była animatorką wielu inicjatyw naukowych, kulturalnych, społecznych i sportowych, które zaowocowały promocją miasta w kraju i za granicą.


Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/10058,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Srebrne wałbrzyszanki (21.02.2018 13:15)
» Studenci zaprezentowali swoje prace (01.02.2018 15:32)
» Trójstronne porozumienie (22.09.2017 09:50)
» Potrzebne pielęgniarki (18.09.2017 11:59)
» Płatne praktyki (12.09.2017 15:04)
» Reprezentantka w AZS PWSZ (25.07.2017 11:31)

Słowa kluczowe: Wałbrrzych  PWSZ  Elżbieta Lonz  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.