« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Wyjątkowy koncert w Zamku Książ
29.05.2018 14:21 / odsłon: 1789 / komentarzy: 0
W niedzielę , 10 czerwca, zapraszamy na wyjątkowy koncert, który odbędzie się w Zamku Książ 10 czerwca 2018 roku. Wstęp wolny.

Kliknij, aby powiększyć


Koncert poświęcony młodszemu z synów księcia Hansa Heinricha X i księżnej Idy von Pless, założycielowi obecnej gałęzi Hochbergów na Roztoce, kompozytorowi i erudycie jakim był Bolko, hrabia von Hochberg. Projektowi towarzyszą profesjonalne nagranie muzyki hrabiego Bolka von Hochberga i opracowanie jego naukowej biografii, którą pisze pan Dr. Joachimiak z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, a która jest finansowana przez komisarza rządu federalnego ds. kultury i mediów. 

Wydarzenie jest częścią wydarzeń Roku Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego Sharing Heritage 2018. W jego ramach oprócz koncertu w Książu (10 czerwca godz.18:00) odbędą się także koncerty w Görlitz (12.06.2018. godzina 18:00 – sala koncertowa „Vino e Cultura“ w samym sercu starówki) oraz w Szczawnie-Zdroju w tamtejszym Teatrze Zdrojowym ( 01.07.2018 – godzina 16:00). Wszystkie trzy koncerty są bezpłatne. Organizatorem cyklu koncertów jest stowarzyszenie Ars-Augusta z Gorlitz. Kieruje nim znana sopranistka, urodzona na Dolnym Śląsku Greczynka Eleni Triada – Ioannidu, która wystąpiła gościnnie w Zamku Książ w ubiegłym roku jako gość honorowy przeglądu sopranów „Zaśpiewaj jak księżna Daisy” . Utwory Bolko von Hochberga które zaprezentują zaproszeni muzycy to m.in. pieśni, duety i kwintet. Wśród artystów znajdzie się m.in. wałbrzyszanka Łucja Krupa, która zwyciężyła pierwszy przegląd sopranów Zaśpiewaj jak Księżna Daisy, organizowany w ubiegłym przez Fundację Księżnej Daisy von Pless i Zamek Książ w Wałbrzychu.

Kim był?

Hans Heinrich XIV, Bolko Graf von Hochberg auf Rohnstock, Frieherr zu Furstenstein

Urodził się 23 I 1843 r. w zamku Książ (Fürstenstein) na Śląsku.

Po studiach prawniczych w Bonn i Berlinie przez dwa lata pracował jako attaché wojskowy ambasady Prus w Petersburgu i Florencji, skąd powrócił do swej posiadłości, zamku Rohnstock (Roztoka), aby poświęcić się studiom muzycznym. Jako kompozytor tworzył pod pseudonimem Johann Heinrich Franz. Był autorem opery „Folkenstein”, wydał wiele pieśni chóralnych i solowych, symfonii, tercetów, kwartetów oraz koncertów fortepianowych. Był twórcą Śląskich Festiwali Muzycznych w Görlitz (Zgorzelec). Jego działalność artystyczna i zdolności organizatorskie zwróciły uwagę dworu i w 1868 r. cesarz Wilhelm I powołał go na stanowisko dyrektora Królewskiego Instytutu Teatrów w Berlinie. Odchodząc w roku 1902 był generalnym intendentem tej instytucji.

Zmarł 1 XII 1926 r. w prywatnym uzdrowisku Hochbergów, Szczawnie -Zdroju. Pochowano go w Roztoce. Hans Heinrich XIV, Bolko Graf von Hochberg za zasługi w dziedzinie popularyzowania muzyki został honorowym obywatelem miasta Görlitz. W Berlinie upamiętniono go nadając jednemu z placów nazwę Hochbergplatz.

Po śmierci kompozytora jego twórczość powoli ulegała zapomnieniu. Dopiero po latach prawnuk, hrabia Peter Konrad Friedrich von Hochberg (ur. 02 IV 1956 r. w Nadrenii) wraz z żoną, Anne Marie Rüther, zebrali twórczość pradziadka, na nowo odkrywając tego twórcę dla miłośników muzyki. Efektem ich pracy była płyta.

 

 


Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/10420,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Powalczy o reelekcję (17.08.2018 11:09)
» Obchody 77. rocznicy mordu na Wzgórzach Wuleckic (05.07.2018 14:04)
» Strategia Rozwoju przyjęta (05.07.2018 14:01)
» Stracili oszczędności życia (03.07.2018 10:49)
» No i….Bez Komentarza! (03.07.2018 10:20)
» Poznaliśmy Bezpiecznego kierowcę (03.07.2018 09:40)

Słowa kluczowe: Wałbrzych  Zamek Książ  koncert  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.