« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» „Elektroturystyka" po wałbrzysku
22.07.2011 12:55 / odsłon: 1885 / komentarzy: 1
Kiedyś był celem licznych wędrówek kuracjuszy, miejscem górniczych strajków, a także mekką wiernych, czekujących końca świata. Dziś Chełmiec jest raczej rzadko odwiedzany przez mieszkańców regionu oraz turystów, a jego jedyną „ozdobą" są stalowe konstrukcje widoczne z daleka. Przez wiele lat szczyt uważany był za najwyższy w paśmie Gór Wałbrzyskich.

Kliknij, aby powiększyć


Błędny pomiar spowodowany był umieszczeniem punktu geodezyjnego na wieży widokowej. Aktualnie przyjmuje się, że Chełmiec liczy 851 metrów n.p.m i jest o 3 metry niższy od góry Borowa. Kamienna wieża w stylu baszty zamkowej o wysokości 22 metrów została wzniesiona w 1888 roku. Obok znajdowały się zabudowania - gospoda oraz schronisko mieszczące 30 miejsc noclegowych. Po II wojnie światowej budynek zagospodarowano w celach komunikacyjnych, a w 1973 założono tam Radiowo Telewizyjny Ośrodek Nadawczy. Obok powstała charakterystyczna wieża telekomunikacyjna o wysokości 69 m. Ciekawostką jest fakt, że na szczycie zamontowano również aparaturę zagłuszającą fale Radia Wolna Europa. W zeszłym roku ukończono budowę kolejnej wieży telekomunikacyjnej, którą ulokowano obok starego obiektu. - Poprzednia wieża osiągnęła maksymalną nośność i nie można instalować na niej kolejnych urządzeń. Nowy obiekt służy również do świadczenia usług telekomunikacyjnych, a w przyszłości będzie się z niego odbywała emisja cyfrowej telewizji - tłumaczy Waldemar Sromek, rzecznik prasowy firmy TP EmiTel.
Na szczycie góry obecnie znajduje się więcej konstrukcji stalowych, niż infrastruktury turystycznej. Dwie wieże telekomunikacyjne oraz wybudowany w 2000 roku 35 metrowy Krzyż Milenijny widoczne są z wielu kilometrów. Wieża widokowa od 1996 roku dzierżawiona jest przez Europejskie Centrum Radiokomunikacji Amatorskiej. Krótkofalowcy utworzyli tam swoją stację, z której mogą przy odpowiednich warunkach połączyć się z każdym miejscem na Ziemi. W dni wolne od pracy udostępniają również ten obiekt dla turystów. Z jego szczytu można podziwiać okolice Wałbrzycha, a przy dobrej widoczności również Wrocławia. Krótkofalowcy własnym nakładem finansowym remontują również budynek przyległy do wieży, w którym powstaje sklepik i kawiarenka. - Jesteśmy na etapie wykańczania wnętrza. Chcemy aby turyści mogli u nas odpocząć, a także napić się herbaty, kawy, bądź zimnych napojów - mówi Tadeusz Fedorowski, prezes ECRA w Wałbrzychu - Jeżeli pozwolą na to warunki sanitarne otworzymy również małą gastronomię. Inwestycji nie uda się niestety skończyć w tym sezonie letnim. Obiekt mamy nadzieję oddać do użytku przed zimą tego roku - tłumaczy. Chełmiec leży w granicach administracyjnych trzech gmin - Wałbrzycha, Boguszowa Gorc oraz Szczawna Zdroju. Parę lat temu uzdrowisko miało zamiar zagospodarować szczyt i stoki góry, tworząc infrastrukturę sportowo - rekreacyjną. - Chcieliśmy aby powstał tam wyciąg krzesełkowy, trasy zjazdowe o różnych długościach i poziomach zaawansowania, szkółka narciarska oraz zaplecze sanitarno - gastronomiczne. Projekt został jednak odrzucony ze względu na warunki środowiskowe - mówi Andżelika Godyk - Kijewska, kierownik Wydziału Inicjatyw i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Szczawnie Zdroju. Masyw Chełmca objęty został unijnym programem Natura 2000, którego celem jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy. - Na północno - wschodnim stoku góry, czyli w miejscu, w którym miałby zostać zbudowany wyciąg narciarski, znajduje się rzadki kompleks leśny - mówi Rafał Jakubowski, ekolog - Porasta go Jaworzyna Górska z Miesięcznicą Trwałą, która występuje w Polsce na jedynie 20-30 hektarach. Na samym Chełmcu znajduje się jej ponad hektar - dodaje.
Innym pomysłem na uatrakcyjnienie Chełmca jest zagospodarowanie samego szczytu góry. W chwili obecnej na tym obszarze uprawiana jest przede wszystkim turystyka rowerowa. Wysokie drzewa porastające górę uniemożliwiają podziwianie lokalnego krajobrazu.
- Na szczycie wzorem Wielkiej Sowy mogłyby powstać drewniane wiaty, ławki oraz miejsca na paleniska. Atrakcyjny turystycznie byłby również punkt widokowy, na którym można by wypocząć i delektować się okoliczną przyrodą - tłumaczy Zofia Sikora, prezes wałbrzyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego. - Jeżeli otrzymamy oficjalne pismo z prośbą o wycinkę drzewostanu w celach zagospodarowania turystycznego szczytu, chętnie się tego podejmiemy - mówi Gabriel Grobelny, nadleśniczy wałbrzyskiego oddziału Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu - Oczywiście wszystko musi się odbyć w ramach obowiązujących przepisów prawnych określających miejsce oraz ilość drzew podlegających wycięciu - dodaje.
Warto wziąć pod uwagę słowa laureata literackiej Nagrody Nobla w 1912 r., Gerharta Hauptmanna - „Niedaleki Chełmiec uważaliśmy, jak dzieci, za świętą górę, sądząc, że na niej świat się kończy i że z jej wierzchołka wstępuje się do nieba. Ta osobliwa góra działa na moją wyobraźnię bez ustanku". Warto zatem, żeby zadziała również na Naszą...

 

 

 

 


Jacek Serdeczny

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/3850,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Powalczy o reelekcję (17.08.2018 11:09)
» Obchody 77. rocznicy mordu na Wzgórzach Wuleckic (05.07.2018 14:04)
» Strategia Rozwoju przyjęta (05.07.2018 14:01)
» Stracili oszczędności życia (03.07.2018 10:49)
» No i….Bez Komentarza! (03.07.2018 10:20)
» Poznaliśmy Bezpiecznego kierowcę (03.07.2018 09:40)

Słowa kluczowe: Wałbrzych  Chełmiec  
Wasze opinie:
dodał(a): ~benk / 22.07.2011 21:51
Jeśli Radia Wolna Europa już nie można zagłuszać, to czy nie lepiej zagłuszać jakieś inne radio tak, że spadnie bezrobocie, podniesie się poziom humoru i ludzie staną się wreszcie dla siebie ludźmi..I co wy na to??
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.