« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» List otwarty
23.12.2011 12:12 / odsłon: 2258 / komentarzy: 0
Stowarzyszenie Nowoczesny Wałbrzych wydało specjalne oświadczenie w sparwie propozycji likwidacji sześciu szkół na terenie Wałbrzycha. Poniżej jego treść."W imieniu Stowarzyszenia Nowoczesny Wałbrzych wyrażamy zdumienie i oburzenie planami reorganizacji sieci szkół i likwidacji 6 placówek oświatowych w Wałbrzychu. Uważamy, że skala likwidacji jest nieakceptowalna i będzie miała fatalne następstwa dla edukacji młodych Wałbrzyszan. Zwłaszcza bulwersuje nas likwidacja szkół nr 12, 17 i 31. Stowarzyszenie wzywa Radnych miejskich do zablokowania tak daleko idących planów likwidacyjnych.

Jednakże gdyby Rada Miejska zdecydowała się zaakceptować te - naszym zdaniem wyjątkowo szkodliwe plany likwidacyjne - deklarujemy wolę uratowania choć części szkół przeznaczonych do fizycznej likwidacji. Stowarzyszenie Nowoczesny Wałbrzych składa deklarację dalszego prowadzenia części szkół przeznaczonych do likwidacji w formule szkół publicznych prowadzonych przez inny podmiot niż JST na podstawie art. 5 ust 2 p.2 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Takie rozwiązanie jest korzystne ze względów edukacyjnych i neutralne z punktu widzenia budżetu Wałbrzycha. W związku z przepisami ustawy o systemie oświaty koszty prowadzenia tych szkół dla budżetu Miasta przeliczone na każdego ucznia będą dokładnie takie same jak koszty w szkołach prowadzonych przez Samorząd Miasta, a więc miasto będzie miało nad tymi kosztami całkowitą kontrolę. Rozwiązanie takie zagwarantuje mieszkańcom zachowanie przynajmniej części istniejących szkół w dotychczasowych lokalizacjach. Jedynym warunkiem wstępnym do wprowadzenia takiego rozwiązania byłoby wyrażenie zgody na prowadzenie szkoły publicznej przez Stowarzyszenie Nowoczesny Wałbrzych oraz bezpłatne użyczenie - wyłącznie na cele dalszego prowadzenia szkół budynków w których dziś placówki te funkcjonują .

W naszej opinii likwidowane szkoły - padają ofiarą konieczności sfinansowania projektów takich jak Stara Kopalnia która - choć na etapie budowy dofinansowana z UE - została pomyślana w nieodpowiedzialny sposób i w przyszłości będzie olbrzymim obciążeniem dla Budżetu Miasta. Podkreślamy, że likwidacja istniejących szkół jest posunięciem zupełnie niezrozumiałym w aspekcie planów budowy nowych żłobków. Sytuacja sprowadza się więc do tego że miasto będzie wydawać spore pieniądze na obiekty nowych żłobków jednocześnie rezygnując z używania budynków likwidowanych szkół. Budynki te nieużywane i niezagospodarowane będą podlegały postępującemu niszczeniu. Trudno nazwać takie działania przemyślanymi decyzjami managerskimi.

Likwiduje się zawsze bardzo łatwo i Wałbrzych ma w tym względzie wiele bolesnych doświadczeń. Jeszcze raz wzywamy Radnych Wałbrzych do zastanowienia się nad tym problemem".


Paweł Orfin Patryk Wild
Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Przewodniczący Stowarzyszenia
"Nowoczesny Wałbrzych" "Nowoczesny Wałbrzych"


Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/4212,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Powalczy o reelekcję (17.08.2018 11:09)
» Obchody 77. rocznicy mordu na Wzgórzach Wuleckic (05.07.2018 14:04)
» Strategia Rozwoju przyjęta (05.07.2018 14:01)
» Stracili oszczędności życia (03.07.2018 10:49)
» No i….Bez Komentarza! (03.07.2018 10:20)
» Poznaliśmy Bezpiecznego kierowcę (03.07.2018 09:40)

Słowa kluczowe: Wałbrzych  Nowoczesny Wałbrzych  oświadczenie  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.