« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Aqua - Zdrój...Co dalej?
12.09.2012 23:25 / odsłon: 2753 / komentarzy: 5
Co dalej z Aqua - Zdrojem? Dlaczego główny wykonawca opuścił teren budowy kompleksu? Rozmowa z Bogdanem Stankiem, prezesem spółki Aqua - Zdrój.

Kliknij, aby powiększyć


- Jaka jest przyczyna tego, że wykonawca wycofał się z realizacji inwestycji, miesiąc przed zakończeniem robót?

- Wykonawca przekazał nam oficjalne odstąpienie od umowy, powołując się na artykuł 649 kodeksu cywilnego. Mówi on o gwarancji zabezpieczenie finansowego, które trzeba przedstawić na żądanie wykonawcy. Firma uznała zatem, w moim mniemaniu bezpodstawnie i bezprawnie, że spółka nie ma zabezpieczonych środków i w związku z tym podjęła taką decyzję.

- Spółka ma zatem zabezpieczone środki?

- Oczywiście, że tak. Posiadamy kredyt poręczony przez gminę Wałbrzych. Wypłacaliśmy w terminie wszystkie pieniądze i mamy środki na zakończenie projektu, czyli około 37 milionów złotych.

- Wiemy zatem, że budowy nie uda się dokończyć w terminie. Co dalej z całą inwestycją?

- Natychmiast po otrzymaniu pisma od firmy „Budopol" przygotowaliśmy odpowiedź, w której wzywamy przedsiębiorstwo do natychmiastowego przystąpienie do prac budowlanych. Wyznaczyliśmy również termin, który upływa z końcem tego tygodnia. Dalsze kroki będziemy podejmować po radzie nadzorczej, która odbędzie się w poniedziałek 17 września. Spółka jest jednak przygotowana na to, by inwestycję zakończyć w jak najszybszym terminie. Zachęcamy również firmę „Budopol", aby się opamiętała i przystąpiła do pracy.

- Wiemy również o karach, które wynoszą ponad 7,5 miliona złotych związku z opóźnieniami, jakie występują w realizacji inwestycji. Niedawno zmienił się lider konsorcjum i wszystko szło w dobrym kierunku. Nie było zatem żadnych przesłanek, by sądzić, że tak to się skończy?

- Z początku nic na to nie wskazywało. „Budopol" wystąpił do sądu arbitrażowego o przesunięcie terminu zakończenia inwestycji. 27 lipca zapadł wyrok, że datę ukończenia przeniesiono na koniec października bieżącego roku. Nie mniej jednak harmonogram, który był przygotowany na okres od kwietnia do października był systematycznie opóźniany. Przeanalizowaliśmy wtedy zaistniałą sytuację. Zaraz po wyroku sądu, „Budopol" wystąpił do nas z roszczeniem gwarancji zapłaty. Ta sytuacja wskazywała, że intencje wykonawcy nie są do końca czytelne. W związku z tym przygotowaliśmy się na ten scenariusz. Spółka nie może pozwolić sobie na to, by miasto doznało jakiegokolwiek uszczerbku finansowego. Przekazaliśmy zatem do wykonawcy wszystkie od początku budowy należne nam kary umowne. Jesteśmy zatem zabezpieczeni finansowo i nie grozi nam sytuacja, w której nie skończymy projektu. Mamy przygotowane na to różne scenariusze. Oczywiście najlepszym wyjściem, byłaby sytuacja, w której wykonawca ponownie przystąpi do pracy, na co nie ukrywam liczymy. Jeżeli tak się nie stanie, to trzeba będzie rozważyć inny scenariusz.

Czyli poszukiwanie nowego wykonawcy.

- Właśnie tak.

 


Sgt. Pepper

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/5227,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Powalczy o reelekcję (17.08.2018 11:09)
» Obchody 77. rocznicy mordu na Wzgórzach Wuleckic (05.07.2018 14:04)
» Strategia Rozwoju przyjęta (05.07.2018 14:01)
» Stracili oszczędności życia (03.07.2018 10:49)
» No i….Bez Komentarza! (03.07.2018 10:20)
» Poznaliśmy Bezpiecznego kierowcę (03.07.2018 09:40)

Słowa kluczowe: Wałbrzych  Aqua - Zdrój  kompleks  Budopol  
Wasze opinie:
dodał(a): ~oko / 13.09.2012 00:07
Jeżeli żądanie gwarancji zapłaty jest bezpodstawne, to dlaczego pan prezes Stanek ogłosił dwa razy konkurs ofert na usługę udzielenia tej gwarancji ???!!! A dopiero jak nikt nie złożył żadnej oferty, to twierdzi, że żądanie gwarancji jest bezpodstawne ?
Informacje o ogłoszonych i unieważnionych z powodu braku ofert postępowaniach na usługę udzielenia gwarancji Budopolowi znajdują się na stronie bipowskiej "Aqua Zdroju" !!! Każdy niedowiarek może się z tym zapoznać.
dodał(a): ~link do prawdy / 13.09.2012 00:10
http://bip.aqua-zdroj.pl/
dodał(a): ~Mania / 13.09.2012 19:41
A był ktos z Was na budowie ?? Czy według Was ta inwestycja będzie moga być otwarta za miesiąc ??? To dlatego wykonawca stosuje myk aby uniknąć kar za nieterminowe wykonanie umowy. Ucieka jak szczur a Aqua musiał zrobić przetarg bo kwota zabezpieczenia była wysoka.
dodał(a): ~runFORESTrun / 15.09.2012 08:44
hmmm... a jaki jest tak naprawdę majątek Aquy? bo jedyne co posiadają to jeszcze nie wybudowany obiekt. wniosek: miasto bankrut zrobiło sobie zerokapitałową spółkę i każdy -->> budopol widzi, że z płaceniem za usługi BĘDZIE PROBLEM... a że nie są w stanie dokończyć w miesiąc to fakt, bo same odbiory to ze 2 m-ce
dodał(a): ~Gość / 18.09.2012 09:07
Nie ma co się martwić jak fachowcy pracują w spółce.
Cytuje 30 minut z 14.09.2012 strona 2
"w Aqua -Zdroju pojawił się Artur Wylandowski, były kierownik biura promocji UM (za czasów prezydenta Piotra Kruczkowskiego). Teraz w spółce jest najprawdopodobniej
specjalistą ds. komunikacji społecznej"
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.