« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Dolnośląski model partnerstwa
11.10.2012 23:07 / odsłon: 2538 / komentarzy: 1
- W ciągu pół roku udało nam się zbudować niezależną i regionalną sieć współpracy, która łączy bardzo różne środowiska - organizacje pozarządowe, związki zawodowe, organizacje pracodawców, izby gospodarcze - mówi Maria Mika, Dyrektorka Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych oraz jedna z inicjatorek Forum Partnerów Społeczno-Gospodarczych.

Kliknij, aby powiększyć


- Czym jest Forum Partnerów Społeczno-Gospodarczych?

- Maria Mika: - Moim zdaniem, jest to jedna z najważniejszych i z najciekawszych inicjatyw społecznych na Dolnym Śląsku. Naszym celem jest utrwalenie dotychczasowej współpracy między Partnerami Społeczno- Gospodarczymi w województwie dolnośląskim. Podstawowymi wartościami dla członków Forum są współpraca, rozwój i dialog społeczny. Te trzy fundamentalne wartości od początku nam przyświecały, kiedy tworzyliśmy Forum.

- Czym różni się Wasza regionalna inicjatywa od innych? Przecież w ostatnich latach powstawało wiele partnerstw międzysektorowych, również na Dolnym Śląsku?

- To prawda, tych partnerstw było dużo w ostatnich latach. Natomiast one głównie powstawały w ramach realizacji projektów unijnych. Nasza inicjatywa jest oddolna. Nie jest finansowana ze środków krajowych czy unijnych. To co ją z pewnością wyróżnia, to na pewno struktura. W skład Forum Partnerów Społeczno-Gospodarczych wchodzą przedstawiciele m.in. Komitetu Monitorującego RPO Województwa Dolnośląskiego, Podkomitetu Monitorującego PO KL Województwa Dolnośląskiego, Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego czy Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia. Są to przedstawiciele z organizacji pozarządowych, ale także organizacji pracodawców, izb gospodarczych czy związków zawodowych. Nie znam takiej drugiej inicjatywy w kraju, w którą byłoby na stałe zaangażowanych aż tylu różnych partnerów.

- Na czym Wam głównie zależy? Na czym chcecie się skupić w najbliższym czasie?

- Przede wszystkim jednym z głównych celów jest koordynacja działań w regionie między środowiskiem Partnerów Społeczno-Gospodarczych a administracją publiczną na rzecz rozwoju województwa oraz szeroko rozumiane rzecznictwo interesów Partnerów Społeczno- Gospodarczych, w szczególności podczas przygotowań do nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Zależy nam również na ochronie praw Partnerów Społecznych - Gospodarczych czyli zabezpieczeniu równego parytetu dla organizacji społecznych i gospodarczych w radach, komisjach, komitetach województwa dolnośląskiego zajmujących się sprawami rozwoju województwa. Chcemy, aby Forum Partnerów było także miejscem, przestrzenią dostępu do ekspertów z różnych dziedzin od rynku pracy, ekonomii społecznej po kształcenie ustawiczne.

- Jak wygląda rzeczywista współpraca w ramach Forum Partnerów Społeczno-Gospodarczych?

- Jest to oczywiście praca społeczna. Spotykamy się regularnie w Dolnośląskiej Izbie Gospodarczej we Wrocławiu, która bezpłatnie udostępnia nam salę konferencyjną i przygotowuje poczęstunek. Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych prowadzi sekretariat. W prace Forum silnie angażują się także Związek Pracodawców Dolnego Śląska oraz Polska Izba Firm Szkoleniowych.

- A jak Wasza inicjatywa jest w ogóle odbierana przez władze samorządowe, administrację?

- Raczej pozytywnie. Ostatnio przedstawiciele Forum uczestniczyli w panelu dyskusyjnym „Europejski Fundusz Społeczny wczoraj, dziś i jutro z punktu widzenia różnych środowisk", podczas konferencji „Europejski Fundusz Społeczny na Dolnym Śląsku wczoraj, dziś i jutro", która odbyła się pod patronatem MRR. Relacje z panelu można zobaczyć na stronie internetowej DFOP oraz na FB. Zostaliśmy również zaproszeni do Dolnośląskiej Rady Gospodarczej, która działa przy Zarządzie Województwa Dolnośląskiego. Zamierzamy aktywnie uczestniczyć w konsultacjach społecznych dot. aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do 2020 roku.

(red)

fot.

- W skład Forum Partnerów Społeczno-Gospodarczych wchodzą przedstawiciele m.in. Komitetu Monitorującego RPO Województwa Dolnośląskiego, Podkomitetu Monitorującego PO KL Województwa Dolnośląskiego, Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego czy Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia - mówi Maria Mika


Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/5336,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Powalczy o reelekcję (17.08.2018 11:09)
» Obchody 77. rocznicy mordu na Wzgórzach Wuleckic (05.07.2018 14:04)
» Strategia Rozwoju przyjęta (05.07.2018 14:01)
» Powitali lato (03.07.2018 10:58)
» Dzieci mają już swoje miasteczko! (03.07.2018 10:53)
» Stracili oszczędności życia (03.07.2018 10:49)

Słowa kluczowe: Wrocław  Maria Mika    
Wasze opinie:
dodał(a): ~!!! / 18.10.2012 22:52
Ale ładna dziewczyna na zdjęciu... jak z reklamy.
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.