« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Riese. Tajemnice wykute w skale
13.12.2012 20:37 / odsłon: 2311 / komentarzy: 0
„Riese. Tajemnice wykute w skale" - taki tytuł nosiła premiera filmu, którą tłumy gości oglądały w Zamku Książ. Była to okazja dla twórców produkcji, Macieja Kieresa i Wojciecha Malinowskiego, do ukazania Dolnego Śląska w czasie II wojny światowej.

Kliknij, aby powiększyć
Fot. R.Drohomirecki
Fot. R.Drohomirecki
Przez pryzmat sudeckiego kompleksu „Włodarz" poznaliśmy charakter funkcjonowania III Rzeszy i jej tajnych planów. Podczas prawie godzinnego filmu przenieśliśmy się do sztabu organizacji Todt, podejrzeliśmy przyjazd radzieckiego generała Pawła Batowa do Wałbrzycha oraz mało znaną potyczkę wojsk nazistowskich z sowieckimi. Oprócz ekspertów i świadków wydarzeń w produkcji nie zabrakło fabularyzowanych scen, w których wystąpili głównie mieszkańcy Wałbrzycha i okolic. Na potrzeby najtrudniejszej logistycznie sceny sprowadzano czołg, który do serca Ziemi Wałbrzyskiej jechał specjalnie z Czech. W produkcji uczestniczyły także grupy rekonstrukcyjne, m.in. wrocławska „Festung Breslau" oraz „Eule". Przewodnikiem widzów po burzliwych dziejach kompleksu Riese był dziennikarz telewizyjny Piotr Załuski.
Zamek Książ kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Dlatego w dniach 15-16 zorganizowane zostaną, połączone z targami bożonarodzeniowymi, dni otwarte Zamku Książ. Ponieważ władze Wałbrzycha chcą, by jak najwięcej osób obejrzało efekt prac remontowych na trzecim piętrze wstęp w tych dniach będzie darmowy. Inwestycja pochłonęła prawie 14 milionów złotych, połowę stanowi dotacja uzyskana z funduszy europejskich natomiast pozostałą kwotę wyłożył Wałbrzych. Kondygnacja ta nie była dotychczas udostępniana turystom ze względu na znaczne zniszczenia. Dla zwiedzających będzie to zatem pierwsza okazja zobaczenia nieznanych zakątków zamku Książ. Obecnie w zamku trwają prace wykończeniowe mające na celu przywrócenie temu piętru blask świetności z czasów gdy mieszkali tu Hochbergowie . Nad wszystkimi pracami, co oczywiste, cały czas czuwał konserwator zabytków. Ze względu na specyfikę prac , roboty wykonywało kilka firm specjalistycznych. Na przykład rekonstrukcję zabudów boazeryjnych wykonała firma Wilimex z woj. podkarpackiego a system multimedialny sal konferencyjnych i meble zapewnił Netimex Telekomunikacja z Mokrzeszowa, natomiast roboty budowlane wykonał Alpex z Wałbrzycha.
Odrestaurowano kominki, posadzki, zrekonstruowano stolarkę okienną i drzwiową, odtworzono według zdjęć żyrandole (część z nich zamawiano aż we Włoszech). W łazienkach położono glazurę zaprojektowaną przez znanego projektanta Macieja Zienia. Wyremontowane pomieszczenia mają być wykorzystywane do organizacji sympozjów, konferencji, szkoleń oraz wystaw dlatego kondygnacja wyposażona została m.in. w system przeciwpożarowy, monitoring oraz system audiowizualny.

E.C

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/5590,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Powalczy o reelekcję (17.08.2018 11:09)
» Obchody 77. rocznicy mordu na Wzgórzach Wuleckic (05.07.2018 14:04)
» Strategia Rozwoju przyjęta (05.07.2018 14:01)
» Stracili oszczędności życia (03.07.2018 10:49)
» No i….Bez Komentarza! (03.07.2018 10:20)
» Poznaliśmy Bezpiecznego kierowcę (03.07.2018 09:40)

Słowa kluczowe: Wałbrzych  zamek książ  Riese. Tajemnice wykute w skale  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.