« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Moda na muzeum
12.01.2013 18:06 / odsłon: 1889 / komentarzy: 1
Jacek Drejer został wyłoniony w konkursie na dyrektora wałbrzyskiego muzeum. Szefowanie placówką nie jest jednak mu obce, gdyż jest jej wieloletnim pracownikiem, a przez ostatnie miesiące mogliśmy obserwować go jako pełniącego obowiązki na tym stanowisku.

Kliknij, aby powiększyć


- Jakie wyzwania stoją przed muzeum na najbliższe lata i co uważa Pan za priorytety?

- Priorytety przedstawiłem komisji konkursowej, jako strategię rozwoju wałbrzyskiego muzeum. Nie jest to nowość. Ten rok, w którym pełniłem obowiązki dyrektora był swoistym przygotowaniem do wdrażania tych planów. Skupiam się na tym, aby nadać placówce profil muzeum porcelany. Wałbrzych przez wieki związany był właśnie z jej produkcją. Warto zatem ten element historii miasta promować. Poza tym muzeum może się poszczycić ogromnymi zbiorami ceramiki, w których skład wchodzą tysiące eksponatów. Nie tylko porcelany wałbrzyskiej, ale również takiej, która pochodzi z najbardziej znanych fabryk na całym Dolnym Śląsku. Chciałbym, aby placówka przyciągała ludzi z różnych rejonów Polski oraz zza jej granic. Gościmy przecież również turystów z Czech oraz Niemiec. Trzeba im zaproponować , taką ofertę, która warta będzie, by odwiedzili nas ponownie. Kolejny powód to rosnąca konkurencja, z czego nie ukrywam, że się bardzo cieszę. Niedługo będziemy mieli muzeum w Parku Wielokulturowym „Stara Kopalnia”. Coraz głośniej mówi się również o „Muzeum Arystokracji Śląskiej” umiejscowionym na trzecim piętrze Zamku Książ. Musimy znaleźć zatem przestrzeń działań dla siebie. Te trzy placówki będą się uzupełniały i stanowiły niewątpliwą atrakcję dla ludzi zainteresowanych historią oraz sztuką.

- Kiedyś odwiedziny w muzeum kojarzyły się raczej z wycieczkami szkolnymi. Wydaje się jednak, że placówka ta otworzyła się na ludzi młodych i rzesze wałbrzyszan. Liczne warsztaty i zajęcia dodatkowe mają miejsce nie tylko we wnętrzach, ale również ogrodach Pałacu Alberich. Czy ta oferta będzie kontynuowana?

- Otwarcie placówek kulturalnych i oświatowych to tendencja, którą obserwujemy w całej Polsce i również my nie chcemy pozostawać w tyle. Nazywam to nawet pewną „modą na muzeum”. Toczy się również debata organizowana przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod nazwą „Czas Muzeów?”. Okazuje się bowiem, że ludzie do nas wracają i przyciągamy coraz więcej gości. Działa to zatem na zasadzie „sprzężenia zwrotnego”. Skoro turyści do nas przychodzą, to my musimy dostosowywać się do rosnących oczekiwań. Będziemy zatem podejmować nowe działania edukacyjne i kulturalne dla dzieci, młodzieży oraz dojrzałych odwiedzających.

- Muzeum zaskoczyło wydaniem wałbrzyskich dukatów, czyli monet okolicznościowych związanych z regionem. Czy mieszkańcy miasta mogą liczyć na kolejne tego typu inicjatywy?

- Oczywiście… rozpoczęliśmy edycję drugiej serii dukatów pod nazwą „pionierzy wałbrzyskiej porcelany”. Nawiązuje to właśnie do strategii rozwoju placówki i historii miasta. Myślę, że niedługo powinno udać się wypuścić kolejną monetę. Wcześniejsza seria dotyczyła architektury Wałbrzycha. Dukaty to doskonała pamiątka, którą za niewygórowaną cenę może nabyć turysta i zabrać ze sobą do domu. To zatem działania marketingowe, które promują nie tylko muzeum, ale również Wałbrzych i cały region.

 

 


Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/5687,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Powalczy o reelekcję (17.08.2018 11:09)
» Obchody 77. rocznicy mordu na Wzgórzach Wuleckic (05.07.2018 14:04)
» Strategia Rozwoju przyjęta (05.07.2018 14:01)
» Stracili oszczędności życia (03.07.2018 10:49)
» No i….Bez Komentarza! (03.07.2018 10:20)
» Poznaliśmy Bezpiecznego kierowcę (03.07.2018 09:40)

Słowa kluczowe: Wałbrzych  muzeum  Jacek Drejer  
Wasze opinie:
dodał(a): ~mm / 16.01.2013 11:06
Ten typek na stanowisku dyrektora muzeum to wyjątkowy tupeciarz. Jaki on ma wyjątkowy staż w muzeum? Dwa lata temu był długotrwałym bezrobotnym i wówczas wyciągnął do niego dłoń poprzedni dyrektor placówki. Dał mu etat w dziale oświatowym, gdzie nie robił praktycznie nic, oprócz knucia jak tu wysadzić z siodła swojego dobrodzieja. Doskonałą okazją okazała się choroba poprzedniego dyrektora. Jest taka stara prawda, że zło wyrządzone komuś wraca do sprawcy ze zdwojoną energią. Jest tylko kwestią czasu, kiedy prezydent wywali Drejera z muzeum na zbity pysk.
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.