« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Praca nie dla wszystkich
22.05.2013 23:20 / odsłon: 2448 / komentarzy: 4
W kwietniu w powiecie wałbrzyskim bezrobocie sięgało ponad 30 procent. W maju ma być niższe. Niestety wciąż nie brakuje osób, które nie chcą „wstawać” do pracy za mniej niż 1000 złotych. Większość z tych, którzy pojawili się na Giełdzie Pracy w hali OSiR-u naprawdę szukało zatrudnienia. Rozmowa z Marzeną Radochońską, dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu.

Kliknij, aby powiększyć


- Czy takie inicjatywy jak Giełda Pracy i Edukacji są potrzebne w naszym mieście i przynoszą efekty?

- Myślę, że tak, gdyż dają nam nowe możliwości znalezienia potencjalnego pracodawcy. Nie zawsze jest tak, że otrzymamy tutaj zatrudnienie. Można jednak nawiązać kontakt z firmą, porozmawiać o jej oczekiwaniach wobec pracownika, zostawić jej przedstawicielom dane kontaktowe i CV. W tym momencie szanse na znalezienie pracy faktycznie wzrastają.

- Czy większość osób, które pojawiają się na giełdzie, to faktycznie bezrobotni, czy może osoby, które posiadają pracę, ale poszukują również dodatkowego zajęcia?

- To grono jest bardzo zróżnicowane. Nie przychodzą tutaj jedynie osoby poszukujące pracy, ale również uczniowie, czyli przyszli absolwenci szkół. Takie osoby, które dopiero przygotowują się do wejścia na rynek pracy, mają możliwość sprawdzenia, z czego ewentualnie powinni się przeszkolić i podnieść własne kwalifikacje.

- Jak wygląda obecnie sytuacja na wałbrzyskim i powiatowym rynku pracy?

- Jeżeli chodzi o powiat, to stopa bezrobocia spada. Nie mamy jeszcze opublikowanych danych za miesiąc maj, ale myślę, że będzie niższa niż w kwietniu. Wtedy wynosiła ponad 34 %. Po liczbach widzimy jednak, że bezrobocie faktycznie spada.

- Czy można powiedzieć, że praca w Wałbrzychu jest, tylko trzeba po nią sięgnąć? Mówi się, że wiele osób to specjaliści w „wyciąganiu” zasiłków i do pracy za 1000 złotych po prostu nie pójdą.

- Nie ukrywam, że są różne powody rejestracji w urzędzie. Często nie są one związane z samym poszukiwaniem pracy. Szacujemy nawet, że takich osób jest około 40% ze wszystkich zarejestrowanych. Głównie chodzi im o ubezpieczenie zdrowotne, gdyż nie przysługuje ono osobom, które nie mają zatrudnienia i nie są zarejestrowane w PUP. Dla nas jest to dość duży problem, gdyż każdą osobą zajmujemy się w taki sam sposób, czyli dokładamy starań, by udało się jej znaleźć satysfakcjonującą pracę. Działalibyśmy dużo efektywniej, gdybyśmy mogli zajmować się jedynie osobami faktycznie poszukującymi zatrudnienia.

- Czy zmieniły się statystyki, lub sposób ich obliczania, w związku z odzyskaniem przez Wałbrzych praw grodzkich?

- Nie, dlatego, że statystyki te znamy od lat i prowadzimy je odrębnie dla każdej gminy. Ilość osób zarejestrowanych jest zatem porównywalna. W inny sposób obliczana jest jedynie stopa bezrobocia przez Główny Urząd Statystyczny. Dlatego obserwujemy zachwianie pomiędzy 34% w powiecie, a 18% w Wałbrzychu. Nie możemy odnosić tego, do rzeczywistej sytuacji. Obliczając statystyki bierze się pod uwagę: liczbę bezrobotnych - według miejsca zamieszkania, natomiast liczbę aktywnych zawodowo – według miejsca wykonywania pracy. Jeżeli zatem osoba z powiatu wałbrzyskiego podejmuje zatrudnienie w Wałbrzychu, to nie wpływa to na „plus” w powiecie, tylko w Wałbrzychu. Zestawiając te statystyki z liczbą osób w wieku produkcyjnym, otrzymujemy zupełnie inne dane. Wtedy wychodzi nam, że dla powiatu jest to około 12%, natomiast w samym Wałbrzychu około 10%.

-Dziękuję za rozmowę.


Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/6249,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Koncert Noworoczny (01.02.2018 15:14)
» Nie bądź obojętny! (23.01.2018 11:24)
» Łamało drzewa, zrywało dachy (20.01.2018 22:01)
» Nowa droga przez Strugę (04.12.2017 20:52)
» Dzień Pracownika Socjalnego (21.11.2017 11:56)
» Przedsiębiorczość, turystyka i zarządzanie (16.03.2017 12:51)

Słowa kluczowe: Powiat wałbrzyski  praca  Powiatowy Urząd Pracy  bezrobocie  
Wasze opinie:
dodał(a): ~normalny / 23.05.2013 10:35
Niech ta pipa urzędnicza,przestanie pierdzielić!!Jak ktoś mieszka na wiosce poza Wałbrzychem i ma dojezdżać codziennie do Wałbrzycha do pracy zarabiając 800 zł na rękę,to po odliczeniu kosztów dojazdu ile takiemu człowiekowi zostanie na życie? Łatwo się mówi zza biurka,mając stałą i dobrą pensję!!
dodał(a): ~normalna / 24.05.2013 18:56
Zgadzam się z panem wyżej. To co sie teraz dzieje to jakiś absurd!!
dodał(a): ~mama / 25.05.2013 13:41
Ha ha. Uśmiałam się z tego fragmentu "każdą osobą zajmujemy się w taki sam sposób, czyli dokładamy starań, by udało się jej znaleźć satysfakcjonującą pracę".
W UP byłam wiele razy, i tam się tylko podpisuje listę, nikogo nic nie interesuje, byle być w terminie. Od doradcy zawodowego usłyszałam: "Zna Pani naszą stronę internetową? To tam są wszystkie oferty."
dodał(a): ~Richardbef / 25.12.2014 04:51
new fat burning pills buy hydromorphone free games for a tablet
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.