« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Poznać tajemnicę
22.08.2013 22:27 / odsłon: 3725 / komentarzy: 1
Co się stało ze skarbem pochodzącym wprost ze skarbca III Rzeszy berlińskiego Reichsbanku, który zawierał on większość rezerw, depozytów, złota, obligacji i aktywów narodu niemieckiego?. Współczesna szacunkowa wartość tych wszystkich dóbr to ok. 6,5 miliarda dolarów. Nic więc dziwnego zatem, że po jednym z nalotów zdecydowano o przewiezieniu znacznej ilości tego skarbu w bardziej bezpieczne miejsce. Gdzie? Wiele osób wskazuje na Dolny Śląsk. Dlatego obecność Bogusława Wołoszańskiego w Wałbrzychu nie dziwi mieszkańców regionu....

Kliknij, aby powiększyć


- Czy w naszym regionie wciąż istnieją tajemnice, które czekają na odkrycie? Warto wciąż poszukiwać i eksplorować obiekty militarne i powojenne?

- Mam nadzieję, że miął już czas dzikiego odkrywania, szabrowania i rabowania tego terenu. Akty wandalizmu polegały na wywalaniu ścian i wdzieraniu się do podziemnych pomieszczeń. Wandale kierowali się jedynie chęcią zysku i nie zważali na szkody, które czynią. Teraz natomiast działają profesjonalne grupy eksploracyjne, które współpracują z władzami i konserwatorem zabytków. Respektują prawo i zdają sobie sprawę, że odkrywanie historii nie może wiązać się z niszczeniem. Dzięki temu również ludzie mogą dowiedzieć się więcej o przeszłości tego rejonu, a przede wszystkim o tajemniczych losach kompleksu Riese.

- Dwie serie „Skarbów Trzeciej Rzeszy” zostały już wyemitowane. Część odcinków poświęcona była właśnie tym terenom. Wrócił Pan jednak w Góry Sowie, by nakręcić kolejne programy. O czym jeszcze chce Pan odpowiedzieć widzom?

- Zawsze jest tak, że nawet najbardziej staranne przygotowania nie wystarczą by w pełni oddać historię regionu. Kiedy jednak rusza kamera i mówimy „akcja”, wtedy odkrywamy coś nowego. Tak też było w lutym tego roku, gdy przebywaliśmy na tych terenach. Pojawiły się nowe poszlaki i ślady, jak na przykład Góra Gontowa, gdzie górnicy przekopywali się przez kolejne zawały. Wiemy przecież, że jest tam więcej sztolni i to niezwykle ciekawe miejsce. Historia wciąż dostarcza czegoś nowego.

- Również w Wałbrzyskim Muzeum rozpoczęliście eksplorację. Pomimo tego, że wskazania georadaru pokazywały pustą przestrzeń, nic nie udało się znaleźć. Liczyliście jednak na skarb w postaci archiwów Wrocławia. Co w takich dokumentach mogłoby się znajdować.

- Naprawdę niewiele wiemy o obronie Wrocławia i tego co stało się ze składowanym tam złotem. Nie pozostawiono żadnych dokumentów, a opieramy się jedynie na relacjach bardzo niewiarygodnego świadka. Posunąłbym się nawet do teorii, że pozostał tutaj, by wprowadzać w błąd odkrywców historii. Jeżeli udałoby się odnaleźć archiwum Wrocławia, dowiedzielibyśmy się o tragicznej historii, która do dzisiaj ma tak wiele znaków zapytania.

- Czyli legendy i mity o „strażnikach”, którzy zostali na tych terenach, by bronić prawdy przed ujrzeniem światła dziennego, są prawdziwe?

- Sądzę, że to wysoce prawdopodobne. Przecież właśnie przez Wałbrzych ciągnęła się droga do Czech i dalej do Austrii. Wywożono tędy skarby ukradzione w całej Polsce. Często działo się tak, że grabieżcy zmuszeni byli ukryć je gdzieś po drodze. W Zagórzu Śląskim porzucili nasze wspaniałe obrazy. Przejęli je z kolei żołnierze radzieccy, którzy przewieźli je do Leningradu. Dzieła te na szczęście wróciły do Polski w 1968 roku. Ciągle jednak brakuje wielu rzeczy zagrabionych podczas Drugiej Wojny Światowej. Pamiętajmy, że Hitlerowcy ukradli około 3,5 tysiąca obrazów mistrzów zachodnioeuropejskich i 11 tysięcy dzieł malarzy polskich. Mam nadzieję, że kiedyś je znajdziemy.

RAMKA

Bogusław Wołoszański – urodzony 22 marca 1950 roku, przez 32 lata pracował w Telewizji Polskiej. W tym czasie zrealizował około tysiąca programów „Sensacje XX wieku” oraz kilkaset innych (m.in. „Punkt krytyczny”. „Archiwum XX wieku”, „To jest historia”). Jest autorem wielu audycji radiowych (m.in. „Sensacje XX wieku w Radiu Zet”), artykułów prasowych oraz książek przedstawiających mechanizmy polityczne i gospodarcze XX wieku. W 2006 i 2007 roku na postawie jego scenariusza powstał 13-odcinkowy serial „Tajemnica Twierdzy Szyfrów” dla Telewizji Polskiej. Obecnie w Polsat Play prowadzi program pt.: Skarby III Rzeszy. Za osiągnięcia zawodowe odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także nagrodą im. Bolesława Prusa, licznymi nagrodami telewizyjnymi i Ministerstwa Obrony Narodowej.


Sgt. Pepper

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/6641,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Powalczy o reelekcję (17.08.2018 11:09)
» Obchody 77. rocznicy mordu na Wzgórzach Wuleckic (05.07.2018 14:04)
» Strategia Rozwoju przyjęta (05.07.2018 14:01)
» Stracili oszczędności życia (03.07.2018 10:49)
» No i….Bez Komentarza! (03.07.2018 10:20)
» Poznaliśmy Bezpiecznego kierowcę (03.07.2018 09:40)

Słowa kluczowe: Wałbrzych  Bogusław Wołoszański  
Wasze opinie:
dodał(a): ~Paul / 24.08.2013 14:37
P.Wołoszański to klasa sama w sobie.Niezwykły człowiek mający niezwykła wiedzę i takież osiągnięcia.Ale też stale się rozwija i jest niesamowicie elastyczny.Dobrze że go mamy. :-)
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.