« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» System ostrzegania o zagrożeniach
11.12.2013 23:58 / odsłon: 2367 / komentarzy: 0
O nowym systemie ostrzegania alarmowania i informowania o zagrożeniach na terenie województwa dolnośląskiego dyskutowała w środę z samorządowcami w Wałbrzychu, wicewojewoda dolnośląski Ewa Mańkowska. Konferencja w Wałbrzychu była kolejnym spotkaniem, które odbywają się w byłych miastach wojewódzkich.

Kliknij, aby powiększyć


Ewa Mańkowska podkreślała, że Dolny Śląsk jest jednym z tych regionów, które są najczęściej doświadczane przez zdarzenia o charakterze klęsk żywiołowych. - Nawalne deszcze, wichury, powodzie i lokalne podtopienia niestety występują w naszym województwie bardzo często - mówiła Ewa Mańkowska. Jak wynika z danych, które przedstawiła tylko na przestrzeni ostatnich 3 lat nasz region na usuwanie skutków zdarzeń o charakterze klęsk żywiołowych otrzymał od rządu ponad 500mln złotych, a ponad 2 miliardy złotych przeznaczono na prace związane z modernizacją Wrocławskiego Węzła Wodnego oraz budową suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu.

We wszystkich sytuacjach kryzysowych, bez względu na to, czy związane są one z klęskami żywiołowymi, zdarzeniami komunikacyjnymi, katastrofami ekologicznymi, czy też innymi zagrożeniami, niezwykle ważną rolę odgrywa właściwa koordynacja działań poszczególnych służb. Jej brak zwłaszcza przy zdarzeniach wykraczających poza możliwości i kompetencje służb lokalnych może doprowadzić do bolesnych konsekwencji. Nie mniej ważną rolę pełni właściwy przepływ informacji i to zarówno miedzy zaangażowanymi służbami, jak i między służbami a mieszkańcami. Brak szybkiej, pewnej i potwierdzonej informacji powoduje, że popełnione mogą zostać poważne błędy operacyjne. Ostrzeganie, alarmowanie i komunikowanie o zagrożeniach to dzisiaj kluczowe zadanie centrów zarządzania kryzysowego. Pomysłem na wsparcie i unowocześnienie środowiska pracy centrów zarządzania kryzysowego, lepszą koordynację pracy służb i skuteczniejszy przepływ informacji jest stworzenie opartego na nowych technologiach teleinformatycznych Systemu Ostrzegania, Alarmowania i Komunikowania Województwa Dolnośląskiego. W wyniku realizacji projektu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, centra lokalne oraz odpowiednie służby reagowania wyposażone zostały w nowy wspólny system informatyczny umożliwiający szybką wymianę informacji pomiędzy uczestnikami akcji, koordynację podejmowanych działań, obrazowanie aktualnej sytuacji oraz przewidywanie jej rozwoju, a także - co z punktu widzenia mieszkańca bardzo ważne - rzetelne i skuteczne informowanie opinii publicznej o istniejących na terenie województwa zagrożeniach.
System Ostrzegania Alarmowania i Informowania Województwa Dolnośląskiego składa się z dwóch części. Pierwsza z nich ma charakter operacyjny i jest dedykowana centrom zarządzania kryzysowego, inspekcjom i straży. Druga natomiast skierowana jest do mieszkańców Dolnego Śląska, którzy za pośrednictwem Dolnośląskiego Portalu Informacyjnego będą mogli uzyskać wiedzę na temat bieżącej i prognozowanej sytuacji na terenie Dolnego Śląska. Każdy znajdzie tam informacje o sytuacji meteorologicznej, zjawiskach pogodowych, sytuacji na drogach, korkach, poważniejszych wypadkach i objazdach, stanach rzek i zagrożeniu powodziowym oraz wielu innych wydarzeniach, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców bądź stanowią istotne utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu.


Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/7168,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Powalczy o reelekcję (17.08.2018 11:09)
» Obchody 77. rocznicy mordu na Wzgórzach Wuleckic (05.07.2018 14:04)
» Strategia Rozwoju przyjęta (05.07.2018 14:01)
» Stracili oszczędności życia (03.07.2018 10:49)
» No i….Bez Komentarza! (03.07.2018 10:20)
» Poznaliśmy Bezpiecznego kierowcę (03.07.2018 09:40)

Słowa kluczowe: Wałbrzych  wicewojewoda  system  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.