« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Co wiemy o Daisy?
12.12.2013 23:26 / odsłon: 2436 / komentarzy: 0
Nad dziełami Daisy pracuje od wielu lat. Wie o niej naprawdę dużo. Przyznaje jednak, że wciąż dowiaduje się czegoś nowego. Czy Księżna Daisy ma jeszcze przed nią jakieś tajemnice? Z Barbarą Borkowy rozmawia Jacek Serdeczny.

Kliknij, aby powiększyć


- Czy trudno tłumaczy się czyjeś pamiętniki? Jest to przecież zupełnie inne forma pisarska, w porównaniu z książkami fabularnymi, czy biografiami.

- Tłumaczenie tych pamiętników okazało się dla mnie wielką przyjemnością i przygodą. Pracuję nad dziełami Daisy od wielu lat i dużo o niej wiem. Ciągle dowiaduje się jednak czegoś nowego. Ten tom czytałam wiele razy w języku angielskim. Podczas jego tłumaczenia zachodzi jednak inna zależność. Dokładnie zastanawiałam się nad każdym słowem oraz zwrotem, a także dogłębnie analizowałam tekst. Okazało się wtedy, że w poprzednim czytaniu, coś się ominęło.

- Daisy opisuje między innymi swoje codzienne życie. Jak jest ono przedstawione?

- W tym tomie opisuje lata do rozpoczęcia I Wojny Światowej. W tym okresie jej życie było dośćszczęśliwe. Miała oczywiście chwile zwątpienia, rozczarowania i rozgoryczenia, była jednak młodą mężatką, żyła w dostatku, urodziła ukochane dziecko, jeździła na wakacje do Anglii, by odwiedzić rodziców oraz bardzo pokochała Zamek Książ. Uczyniła z niego swój dom i zaczęła się z tym miejscem utożsamiać. Wydźwięk tej książki jest dość pozytywny. Dopiero lata powojenne, są bardzo smutnym okresem w jej życiu. Myślę, że książka zaciekawi wszystkich, tym bardziej, że są w niej zawarte również bardzo intymne przeżycia. Daisy opisuje między innymi relacje z jej mężem. Dzisiaj o nich się już nie pamięta, gdyż wiadomo, że to małżeństwo nie przetrwało. Fakt, że się rozwiedli, rzuciło cień na cały ich związek. Było jednak lata, w których byli ze sobą szczęśliwi. W tej książce, jest to właśnie zawarte.

- Czy książka ma również wymiar historyczny? Znamy przecież Zamek Książ, jako obiekt turystyczny, w którym znajdują się galerie, a zwiedzający mijają się na korytarzach. Kiedyś przepełniało go jednak arystokratyczne życie, a w książce opisany jest jako prawdziwy „dom rodzinny".

- Księżna z wielką dokładnością opisuje na przykład swoje ogrody. Pisze o nasadzonych roślinach, podając nazwy, a nawet kolory. Przechadzając się dzisiaj po tych włościach, można wyobrazić sobie, jak wyglądało to w czasach, gdy pisała pamiętniki. W książce zawarte są również opisy wnętrz, perypetie z nadwornym kucharzem, przeprowadzane przez Daisy inspekcje, jak również wizyta dentysty z Wałbrzycha, który uratował zęby księżnej, po nieudanym zabiegu we Wrocławiu. Bardzo ciekawy jest także opis operacji na wyrostek robaczkowy. Odbyła się ona właśnie w Zamku Książ, podobnie jak jedno z pierwszych badań rentgenowskich. Daisy opisuje jak wyglądała maszyna, na której musiała się położyć. Mówi również o swojej służącej, która o mało nie zemdlała podczas badania.

- Dziękuję za rozmowę.

Jace Serdeczny

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/7174,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Powalczy o reelekcję (17.08.2018 11:09)
» Obchody 77. rocznicy mordu na Wzgórzach Wuleckic (05.07.2018 14:04)
» Strategia Rozwoju przyjęta (05.07.2018 14:01)
» Stracili oszczędności życia (03.07.2018 10:49)
» No i….Bez Komentarza! (03.07.2018 10:20)
» Poznaliśmy Bezpiecznego kierowcę (03.07.2018 09:40)

Słowa kluczowe: Wałbrzych  Daisy  książka  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.