« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Strefy a gospodarka
03.03.2014 13:05 / odsłon: 2458 / komentarzy: 0
Czy Polska wyszła już z kryzysu gospodarczego? Czy jest szansa, aby specjalne strefy ekonomiczne pozostały w Polsce po 2026 roku? Rozmowa z Sławomirem Majmanem, prezesem Polskiej Agencji Inwestycji Zagranicznych.

Kliknij, aby powiększyć


- Strefy ekonomiczne dały Polakom setki tysięcy miejsc pracy. Z drugiej strony część przedsiębiorców sugeruje, że ulgi, które otrzymują już na wejściu, to przejaw „nieuczciwej konkurencji”. Czy Pana zdaniem faktycznie tak jest?

- Uważam, że podjęta przez polski rząd w połowie roku decyzja o przedłużeniu istnienia stref do 2026 roku była jedną z najmądrzejszych, jaką można było podjąć, aby zapewnić ludziom w Polsce pracę. Specjalne strefy ekonomiczne istnieją w całej Europie: od hiszpańskich wysp po Laponię. Nie ma żadnego powodu, aby nagle rezygnować w imię takich trochę teoretycznych zasad wolnego rynku z tego bardzo ważnego instrumentu przyciągania inwestycji i tworzenia nowych miejsc pracy. Kapitału przeznaczonego na inwestycje, po kryzysie jest ciągle bardzo niewiele. O ten kapitał walczą praktycznie wszystkie kraje europejskie, od najbogatszych do najbiedniejszych.

- Czy powinno się zatem stosować coraz większe ulgi, preferencyjne warunki, aby przyciągać kolejnych inwestorów?

- Jedyną ulgą jaką dostaje się funkcjonując w specjalnej strefie ekonomicznej jest zwolnienie z podatku dochodowego. Oczywiście, o ile się ten dochód uzyskuje. Tak więc, aż tyle i tylko tyle. Mniej więcej jedna trzecia inwestycji, które prowadzi Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych jest stosowana w strefach ekonomicznych. To inwestycje bardzo ważne dla nas. Głównie są to inwestycje przemysłowe. Wszystkim nam zależy na projektowaniu na nowo bardzo sensownej mapy gospodarczej Polski. W latach 90-tych w sposób znaczący osłabił się nasz potencjał produkcyjny. Te przemysły, którymi dysponowaliśmy, okazały się mało odporne na warunki gospodarki rynkowej. Strefy ekonomiczne są szansą na ponowną industrializację Polski.

- Co zrobić, żeby Ci inwestorzy po 2026 roku dalej u nas zostali?

- Pomoc publiczna, polega na tym, że my stawiamy warunki. I tym podstawowym warunkiem jest to, że przez pięć lat nie wolno zmniejszyć zatrudnienia nawet o jedno miejsce pracy. Myślę, że my, to przede wszystkim powinniśmy nie szkodzić. Nam wyjątkowo udało się w okresie kryzysu wyrosnąć na europejską potęgę, jeżeli chodzi o napływ inwestycji zagranicznych. Stoją za tym dwa argument: Pierwszym jesteśmy my sami, czyli kapitał ludzki, dobrze wykształceni, lojalni i coraz bardziej wydajni pracownicy za stosunkowo niewielką cenę. Natomiast drugi to pewien magiczny towar, który my mamy, a inne kraje europejskie, mniej szczęśliwe, nie mają. Ten magiczny produkt deficytowy nazywa się stabilność. Inwestorzy, szczególnie spoza Europy, inwestują u nas dla mniejszego ryzyka i stabilności ekonomicznej, finansowej i politycznej.

- Czy Polska jest nadal pogrążona w kryzysie gospodarczym czy jak zapewnia premier już z niego wyszła?

- Jesteśmy krajem, który radzi sobie z kryzysem znacznie lepiej niż większość naszych sąsiadów. Zgodnie z raportem Banku Światowego o Polsce, ostanie lata to najlepsze lata w historii gospodarczej Polski od tysiąca lat. Jesteśmy dumni z tego, że w Polsce zmienił się etos pracy. On jest zupełnie inny w pokoleniu 20-30 latków niż pokoleniu 50-60 latków. Inaczej pracujemy, ale wydajność pracy jest dalej na poziomie 60 procent rozwiniętych krajów europejskich.

 


Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/7476,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Powalczy o reelekcję (17.08.2018 11:09)
» Obchody 77. rocznicy mordu na Wzgórzach Wuleckic (05.07.2018 14:04)
» Strategia Rozwoju przyjęta (05.07.2018 14:01)
» Stracili oszczędności życia (03.07.2018 10:49)
» No i….Bez Komentarza! (03.07.2018 10:20)
» Poznaliśmy Bezpiecznego kierowcę (03.07.2018 09:40)

Słowa kluczowe: Wałbrzych  SSE  Sławomir Majman  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.