« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Nie dla pijanych kierowców
07.04.2014 22:53 / odsłon: 5050 / komentarzy: 1
Widziałeś, że ktoś pił alkohol, a teraz chce wsiąść za kółko? Nie pozwól mu na to! Pijani kierowcy wiozą śmierć! Jak rozmawiać z osobą, która jest pod wpływem alkoholu i zamierza kierować pojazdem? Jak skutecznie odebrać jej kluczyki? Radzi terapeuta uzależnień Ryszard Koniec z Przychodni Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień "Anima".

Kliknij, aby powiększyć


- Jak rozmawiać z osobą, która jest pod wpływem alkoholu i zamierza kierować pojazdem?

- Odpowiedź na tak postawione pytanie jest oczywista: nie rozmawiać w ogóle! Próba prowadzenia rozmowy i przekonania tej osoby, by zrezygnowała z prowadzenia samochodu jest z góry skazana na porażkę. Nie jest to spowodowane złą wolą kierowcy, lecz szczególnym działaniem alkoholu na człowieka. Kiedy jesteśmy pod wpływem alkoholu, rośnie nasze poczucie pewności siebie i sprawności, pojawia się przekonanie, że jesteśmy w stanie poradzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami bez większych problemów.

- Ale przecież jest to iluzja wytwarzana przez wypity alkohol.

- Iluzja bardzo przyjemna i tak naprawdę właśnie w celu jej uzyskania sięgamy po napoje alkoholowe. Jednocześnie jednak wypity alkohol powoduje zaburzenia w logicznej ocenie sytuacji i pogarsza lub wręcz uniemożliwia przewidywanie konsekwencji naszych działań. Dodatkowo znacząco upośledza kontrolę zachowania. Warto podkreślić, że opisywane działania alkoholu są tym silniejsze, im więcej go wypiliśmy. Tak więc przekonywanie kogoś, by nie wsiadał do samochodu po wypiciu alkoholu, może być trudne i w większości przypadków nieskuteczne. Trudno jest przekonać kogoś, że po wypiciu jednej lub dwóch puszek piwa jest nietrzeźwy. Kto z nas po takiej ilości alkoholu czuje się pijany? Raczej nikt. Jednak stężenie alkoholu w naszym organizmie po takiej ilości piwa wynosi od 1 do 2,8 promila! Kodeks karny stężenie 0,5 promila definiuje jako stan nietrzeźwości, jednak zaburzenia w ocenie własnego funkcjonowania nie pozwalają nam tego zobaczyć.

- Co w takim razie możemy zrobić?

- Najprostszym sposobem jest zabranie kluczyków od samochodu. Musimy się jednak w takiej sytuacji liczyć z agresywnym zachowaniem kierowcy. Wypity alkohol powoduje utratę kontroli zachowań, więc nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć zachowania osoby znajdującej się pod "wpływem". Nawet jeżeli po wypiciu alkoholu zawsze była spokojna i podporządkowana, to może zareagować na nasze działanie agresywnie. Jeżeli ktoś na ogół bywa po alkoholu drażliwy i kłótliwy, to z całą pewnością spotkamy się z jego agresją.

- Czy jesteśmy na to gotowi? Czy potrafimy sobie poradzić z taką sytuacją?

- Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami. Jeżeli uznamy, że nie damy rady, warto podjąć decyzje o skorzystaniu z pomocy policji. Wiem, że angażowanie policji w stosunku do swoich bliskich i przyjaciół jest mało atrakcyjnym rozwiązaniem. Musimy jednak w tej sytuacji mieć świadomość, że brak reakcji spowoduje wzięcie na siebie moralnej odpowiedzialności za śmierć niewinnych osób, wieloletni pobyt w zakładzie karnym lub ruinę finansową naszych bliskich. Czy aby na pewno tego chcemy? Warto pamiętać, że jeżeli poprosimy policję o pomoc w przekonaniu bliskiej nam osoby, aby nie wsiadała do samochodu, to daje nam to prawie 100% pewność skuteczności działań. Do czasu kiedy kierujący nie uruchomi samochodu, nie popełnił on żadnego wykroczenia ani przestępstwa, a cała sytuacja skończy się pouczeniem, nie skutkując mandatami ani zatrzymaniem prawa jazdy.

- Ale czy faktycznie potrzebna jest aż policja?

- Watro traktować policję jako służbę mającą pomagać nam w trudnych sytuacjach. Większość ludzi bez mrugnięcia okiem podporządkuje się poleceniom policjanta. W przypadku agresji policja świetnie da sobie radę, co najwyżej skończy się to krótkim zatrzymaniem w celu wytrzeźwienia, ale nie niesie ryzyka poważniejszych konsekwencji prawnych. Natomiast jeżeli osoba pod wpływem alkoholu wsiadła już do samochodu, to nie mamy specjalnego wyboru: jak najszybciej powinniśmy powiadomić policję, tak by kierowca został zatrzymany. Im szybciej to zrobimy, tym większa jest szansa na uniknięcie nieszczęścia. Jestem przekonany, że lepiej by nieodpowiedzialny kierowca stracił prawo jazdy niż spowodował śmierć niewinnej osoby lub swoją. Jeżeli nie uruchomimy w takiej sytuacji policji, musimy mieć świadomość, że skutki tego dotkną nas nie tylko moralnie, ale również finansowo. Pobyt w zakładzie karnym, wysokie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu oraz straty materialne dotkną całą naszą rodzinę.

- Jakie działania są najbardziej skuteczne?

- Najbardziej skutecznymi działaniami są te, które podejmujemy przed wypiciem alkoholu. Jeżeli organizujemy przyjęcie lub spotkanie towarzyskie, można poinformować gości, że na spotkaniu będzie alkohol i nie warto przyjeżdżać samochodem. Jeżeli jednak niektórzy przyjechali samochodem, warto ustalić osobę, która nie będzie spożywać alkoholu i będzie odpowiedzialna za odwiezienie gości do domu. Jeżeli wszyscy chcą się raczyć alkoholem warto przed rozpoczęciem zabawy poprosić kierowcę o oddanie kluczyków, a po skończonej zabawie wezwać taksówkę, która bezpiecznie odwiezie naszych gości do domu. Oczywiście możemy zaproponować gościom nocleg, tak by nie musieli martwic się transportem do domu. Tak działa odpowiedzialny gospodarz. Warto podkreślić, że nie dzieje się na ogół tak, by osoba, która wypije alkohol, nagle wpadła na pomysł kierowania samochodem. Na ogół jest to poprzedzone wcześniejszymi doświadczeniami, które nie zakończyły się konsekwencjami. Bliscy i rodzina najczęściej wiedzą, że kierujący po wcześniejszym wieczornym piciu alkoholu wsiada rano do samochodu i jedzie. Bo jest późno, bo praca blisko, bo dzieci trzeba odwieźć do przedszkola, bo tylko ten jeden raz. Powodów na
usprawiedliwienie tej sytuacji jest wiele.

- Czyli mówiąc wprost - liczy, że się uda i policja go nie złapie?

- Rzadko bywa tak, by za pierwszym razem kierowca został zatrzymany przez policję. Często taka sytuacja trwa latami. W tym czasie rośnie poczucie bezkarności kierowcy, rośnie też jego poczucie bezpieczeństwa i sprawności w kierowaniu samochodem. Wielu kierowców uważa, że alkohol działa na nich trochę inaczej niż na resztę populacji, uważają, że lepiej kierują samochodem, kiedy są pod wpływem alkoholu. To oraz ciche przyzwolenie bliskich powoduje, że piją coraz więcej i nie wahają się kierować pojazdami mechanicznymi aż do czasu kontroli, która zakończy się zatrzymaniem prawa jazdy lub spowodowania wypadku z mniej lub bardziej tragicznymi skutkami. Możemy temu zapobiec. Jeżeli widzimy, że nasz bliski - mąż, żona, dziecko lub przyjaciel jeździ na "kacu" lub po niewielkiej dawce alkoholu, jest to pierwszy sygnał problemowego picia alkoholu. Warto wówczas skontaktować się z profesjonalistami, by uzyskać rzetelną informację na jakim etapie jest picie naszego bliskiego, jak się to może zakończyć i co z tym można zrobić.

Specjaliści terapii uzależnień pozostają do dyspozycji od poniedziałku do piątku w Przychodni Zdrowia Psychicznego i Terapii Uzależnień "Anima" w Wałbrzychu ul. Broniewskiego 83, tel. 74 841 53 56, 74 841 54 66, 74 665 66 88.

 


Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/7633,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Powalczy o reelekcję (17.08.2018 11:09)
» Obchody 77. rocznicy mordu na Wzgórzach Wuleckic (05.07.2018 14:04)
» Strategia Rozwoju przyjęta (05.07.2018 14:01)
» Stracili oszczędności życia (03.07.2018 10:49)
» No i….Bez Komentarza! (03.07.2018 10:20)
» Poznaliśmy Bezpiecznego kierowcę (03.07.2018 09:40)

Słowa kluczowe: Wałbrzych  alkohol  pijani kierowcy  
Wasze opinie:
dodał(a): ~moniloca / 08.04.2014 11:18
Jak wiadomo, alkohol jest dla ludzi... ale w odpowiednich ilościach i z głową! Jestem tego zdania, że nawet bez alkoholu można się bardzo dobrze bawić w odpowiednim towarzystwie a obudzić się rano bez bólu głowy to rzecz bezcenna.
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.