« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Promocja książki
11.05.2014 21:56 / odsłon: 2531 / komentarzy: 0
„Dziedzictwo kulturowe Gór Sowich” - pierwsza tego rodzaju publikacja na rynku wydawniczym miała nieprzypadkowo swoją promocję 8 maja. Autorami książki jest młodzież z trzech sowiogórskich gimnazjów, która zarejestrowała wśród swoich dziadków i sąsiadów wspomnienia dotyczące organizacji życia w regionie po 1945 roku.

Kliknij, aby powiększyć
fot. (CK-MBP)
fot. (CK-MBP)

Powstanie książki jest efektem realizacji przez głuszyckie Centrum Kultury-Miejską Bibliotekę Publiczną w Głuszycy wraz z gimnazjami z trzech gmin: Walimia, Głuszycy i Jugowa projektu pn. ,,Promowanie i zachowanie dziedzictwa kulturowego Gór Sowich poprzez rejestrację i publikację opowieści wspomnieniowych pn. >>Dziedzictwo kulturowe Gór Sowich<< dotyczących organizacji życia po 1945 roku na terenie trzech gmin sowiogórskich” w ramach środków PROW.
W projekcie wzięli udział uczniowie trzech sowiogórskich gimnazjów: Gimnazjum Publicznego w Głuszycy, Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół im. Polskich Noblistów w Walimiu oraz Publicznego Gimnazjum w Jugowie. Odpowiednio pod kierunkiem nauczycielek: Anety Kalenik (Głuszyca), Agnieszki Śniegockiej (Walim) i Joanny Tarapackiej (Jugów) -  gimnazjaliści - kształcąc umiejętność wykorzystywania lokalnych zasobów kulturowo-historycznych, chcąc poznać i prześledzić historię miejsca, w jakim przyszło im mieszkać, przeprowadzili badania terenowe, wśród osób, jakie osiedliły się tutaj po 1945 roku. Celem badań była rejestracja opowieści wspomnieniowych, a poprzez nie ukazanie organizacji codziennego życia społeczno-kulturowego, jak i wartości oraz przeżyć, z jakimi przybyła ludność po 1945 roku do omawianego terenu.
Promocja książki była połączona ze spotkaniem zarówno uczniów z trzech sowiogórskich gmin, jak i ,,świadków historii”, czyli osób, które udzielały informacji na temat powojennego życia w gminach sowiogórskeich. Podczas spotkania można było zapoznać się z prezentacją-wystawą fotografii ukazujących rzeczywistość po 1945 roku, zapoznać z tematem adaptacji i integracji społeczno-kulturowej po 1945 roku oraz z refleksjami młodego pokolenia oraz ,,świadków historii” z realizacji projektu. Data nieprzypadkowa – 8 maj, dzień zakończenia wojny a tym samym początek tworzenia powojennej historii, na jaką składają się dzieje ludzi z różnych stron nie tylko kraju, ale także i Europy.
Publikacja pod red. Moniki Bisek-Grąz została podzielona na dwie części. W pierwszej główną oś stanowi powojenny obraz sowiogórskich miejscowości, stąd z opisów przedstawionych przez mieszkańców jawi się nam obraz ulic, wyposażenia domów, szkół, obrzędowość świąteczna, doroczna, zderzenie kulturowe na poziomie materialnym czy też powojenne niełatwe – bo przecież pomiędzy różnymi grupami kulturowymi i narodowymi – relacje międzyludzkie. Część druga to równie ważne dla powojennej organizacji życia codziennego tzw. dziedzictwo pamięci, czyli obrazy, przeżycia i wspomnienia, jakie ukształtowały przybyłych do sowiogórskiego regionu ludzi. Mamy więc relacje życia przed wyjazdem w Góry Sowie, powody przyjazdu, obrazy rzezi na Ukrainie, przymusowych prac w Niemczech czy też represji Urzędu Bezpieczeństwa – wszystko to jednak miało ogromny wpływ na ludzi, którzy tworzyli historię Gór Sowich po 1945 roku. Interesujący jest w publikacji aspekt językowy, bowiem nie tylko została zachowana forma języka mówionego, ale także zarejestrowane formy gwary czy czasu zaprzeszłego.

Osoby zainteresowane publikacją, mogą ją zdobyć zgłaszając się do głuszyckiego Centrum Kultury-Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głuszycy: do rozdania jest 40 egzemplarzy książki. Publikacja trafi także do szkół biorących udział w projekcie, do bibliotek szkolnych, gminnych, pracowni regionalnych oraz do Biblioteki Narodowej.


Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/7787,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Burmistrz Głuszycy z absolutorium (03.07.2018 09:37)
» Artystycznie w Głusycy (19.06.2018 20:43)
» Powstanie centum przesiadkowe (29.05.2018 14:11)
» Szlakiem Martyrologii (14.05.2018 11:40)
» Mistrzowie pięknego czytania (17.04.2018 12:06)
» „Po godzinach" przyciąga tłumy (28.02.2018 13:48)

Słowa kluczowe: Głuszyca  książka  Dziedzictwo kulturowe Gór Sowich  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.