« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Walczyć z bezrobociem
24.07.2014 11:47 / odsłon: 2694 / komentarzy: 2
Bezrobocie w powiecie wałbrzyskim, po raz pierwszy od lat spadło w maju do poziomu poniżej 30 proc. Nadal jest jednak, jednym z najważniejszych problemów społecznych regionu, dlatego Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu oraz Powiatowy Urząd Pracy w wspólnie z gminami oraz Fundacją Edukacji Europejskiej będą realizowały projekt, który zlikwiduje luki informacyjne, dotyczące zależności na rynku pracy w powiecie wałbrzyskim i mieście Wałbrzych, a także opracowanie zestawu rekomendacji związanych z kształtowaniem polityk publicznych w zakresie wałbrzyskiego rynku pracy.

Kliknij, aby powiększyć


W powiecie wałbrzyskim problem bezrobocia jest bardziej odczuwalny, niż w mieście Wałbrzych, które przezywa obecnie boom inwestycyjny. Jeszcze w styczniu zarejestrowanych było aż 4531 osób, co dawało 32,9 procentowe bezrobocie. W lutym ten wskaźnik wynosił 32,8 procent, w marcu 32,3 procent, w kwietniu 31,1 procent. Wreszcie w maju bezrobocie w powiecie wałbrzyskim spadło do poniżej 30 procent i wyniosło 29,7. W czerwcu PUP zarejestrował 3815 bezrobotnych, a to oznacza kolejny spadek wskaźnika bezrobocia do poziomu 29 procent.

Najwięcej zarejestrowanych bezrobotnych ma gmina Boguszów-Gorce. Tu w styczniu takich osób było 1585, a w czerwcu aż o ponad 200 mniej - 1360. W Głuszycy w styczniu mieliśmy 694 bezrobotnych, a w czerwcu ta liczba spadła do 544. Gmina Mieroszów na początku bieżącego roku miała 514 zarejestrowanych bezrobotnych, a na koniec czerwca nieco mniej, bo 460. Walim to 479 bezrobotnych w styczniu i dla porównania 397 w czerwcu. Czarny Bór to 387 w styczniu i 330 w czerwcu, Szczawno Zdrój to 331 osób bez pracy w styczniu i 263 osoby w czerwcu. Najmniej osób pozostających bez zatrudnienia mają gminy Jedlina Zdrój (styczeń - 278, czerwiec - 253) oraz Stare Bogaczowice (styczeń - 263, czerwiec - 208).
Nazwa projektu w którym partnerami FEE są powiat wałbrzyski, miasto Wałbrzych oraz 8 okolicznych gmin to „Rekomendacje do tworzenia i realizacji polityk publicznych w zakresie rynku pracy w mieście Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim". Szczegółowe cele to rozpoznanie przyczyn tworzenia i utrzymywania się wysokiego bezrobocia na terenie badanych obszarów terytorialnych, poznanie zależności pomiędzy rynkiem pracy powiatu oraz miasta, opracowanie delimitacji rynku pracy powiatu wałbrzyskiego oraz miasta Wałbrzych, wszechstronna analiza rynku pracy z perspektywy pracowników, pracodawców, bezrobotnych oraz osób zajmujących się kształtowaniem polityki rynku pracy. Osiągnięcie ww. celów zadania publicznego odbędzie się poprzez: badania wtórne, badania pierwotne (metodą CATI: 500 mieszkańców, 400 pracodawców, metodą PAPI 400 osób bezrobotnych). opracowanie raportu z ww. badań, przeprowadzenie panelu ekspertów rynku pracy oraz ekspertyzy zawierającej rekomendacje do tworzenia i realizacji polityk publicznych w zakresie rynku pracy w mieście Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim oraz upowszechnienie wyników ww. działań poprzez konferencje oraz dystrybucje publikacji zawierającej ekspertyzę i rekomendację.
Badanie wśród pracodawców zostanie przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 400 pracodawców działających na terenie miasta Wałbrzych i powiatu wałbrzyskiego. Próba taka gwarantuje wyniki obarczone 3% błędem statystycznym, co pozwoli na skuteczne opracowanie odpowiednich ekspertyz.
-W przypadku każdego badania próba zostanie podzielona w taki sposób, by możliwe było przeprowadzenie analiz zbiorczych oraz osobno dla miasta i powiatu. Dzięki temu możliwe będzie zidentyfikowanie zależności oraz różnic i podobieństw na rynku pracy w mieście i powiecie - mówi starosta wałbrzyski, Józef Piksa.
Na podstawie przeprowadzonych badań i analiz zostanie opracowany raport zawierający wyniki w postaci zestawień tabelarycznych, wykresów oraz grafik i ich interpretacji. Raport ten zostanie przedstawiony ekspertom rynku pracy na panelu ekspertów, którego efektem będą wstępne rekomendacje do tworzenia i realizacji polityk publicznych w zakresie rynku pracy w mieście Wałbrzychu i powiecie wałbrzyskim. W panelu ekspertów wezmą udział przedstawiciele PUP, DWUP, starostwa, gmin powiatu, świata akademickiego zajmujących się zagadnieniami rynku pracy.
Projekt zakończy się konferencją prezentującą wyniki badania i upowszechniającą rekomendacje do tworzenia i realizacji polityk publicznych w zakresie rynku pracy. Przeprowadzone badania i analizy oraz zestaw rekomendacji pozwolą na prowadzenie bardziej skutecznej i efektywnej polityki publicznej w zakresie lokalnego rynku pracy, a co za tym idzie przyczynią się do zmniejszenia zjawiska bezrobocia, a na pewno do podejmowania działań, które w tym kierunku zmierzają - wyjaśnia Grzegorz Kruszyński z Fundacji Edukacji Europejskiej.


Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/8039,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Koncert Noworoczny (01.02.2018 15:14)
» Nie bądź obojętny! (23.01.2018 11:24)
» Łamało drzewa, zrywało dachy (20.01.2018 22:01)
» Nowa droga przez Strugę (04.12.2017 20:52)
» Dzień Pracownika Socjalnego (21.11.2017 11:56)
» Docenili zabytki (02.02.2017 00:12)

Słowa kluczowe: Powiat wałbrzyski  bezrobocie  
Wasze opinie:
dodał(a): ~malkontent / 24.07.2014 13:17
I w ten sposób kolejne duże pieniądze poszły na cel, którego efektem będzie taka sama sytuacja bezrobotnych, jaka była przed realizacją projektu.
Czyli nic nowego - popularna w naszym kraju praktyka (
dodał(a): ~Uwaga / 24.07.2014 14:37
Ten jest mistrzem od znajdowania zatrudnienia, tyle że sobie.
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.