« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» „Współpraca na pograniczu umiera"
12.08.2014 21:07 / odsłon: 8874 / komentarzy: 1
- Codziennie obsługujemy osobiście, telefonicznie i mailowo kilkadziesiąt firm - zarówno polskich, jak i czeskich, zainteresowanych współpracą, wymianą handlową, czy otworzeniem działalności gospodarczej po drugiej stronie granicy. Bez wsparcia z Unii, nie będziemy nawet mogli utrzymać naszych biur - przekonywał podczas konferencji prasowej František Molik z Regionalnej Izby Gospodarczej Województwa Kralovehradeckiego.

Kliknij, aby powiększyć


Dolnośląscy Pracodawcy, Regionalny Związek Pracodawców Konfederacji Lewiatan, oraz przedstawiciele największej organizacji biznesu z północnych Czech protestują przeciwko ograniczaniu wspierania przedsiębiorczości w Programie Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2014-2020. Ostrzegają, że wiele wspólnych działań może nie dojść do skutku lub nie będzie kontynuowanych. Apel w tej sprawie złożono już u wojewody, marszałka województwa dolnośląskiego i prezydenta Wałbrzycha, a także poprzez Konfederację Lewiatan do wiceministra infrastruktury i rozwoju. - To nie jest tak, że przedsiębiorca czeski staje na granicy, woła: "Ahoj, przedsiębiorcy z Polski, przyjdźcie do mnie" i oni przychodzą. Tu potrzeba pośrednika, takiego jak my, czy po stronie polskiej, a także konkretnych działań, choćby po to, by zniwelować barierę językową, wytłumaczyć zawiłości prawne, czy podatkowe - przekonywał Molik. Od siedmiu lat, rokrocznie, czeska izba organizowała spotkania biznesowe, targi i wizyty studyjne przedsiębiorców, pozyskując na ten cel w sumie ponad 14 mln koron unijnych dotacji. - Zależy nam na wspieraniu i rozwijaniu współpracy między polskimi i czeskimi pracodawcami, szczególnie z sektora MŚP - podkreśla Marcin Kowalski, wiceprezes Dolnośląskich Pracodawców. - W nowym okresie programowania nie będzie możliwości finansowania spotkań pracodawców, targów transgranicznych oraz doradztwa i obsługi prawnej firm, zainteresowanych nawiązywaniem wspólnych kontaktów handlowych, a także wymiany wiedzy specjalistycznej i know-how między organizacjami biznesu - ostrzega wiceprezes Kowalski.

Według danych GUS, polsko-czeskie obroty handlowe w 2013 r. odnotowały wzrost o ok.3%, osiągając wartość ponad 15,1 mld EUR. Polski eksport wzrósł o 4% i wyniósł ponad 9,4 mld EUR, zaś import nieznacznie przekroczył poziom 2012r. i wyniósł ok. 5,7 mld EUR. Republika Czech należy do najważniejszych partnerów gospodarczych Polski, zajmując czwarte miejsce pod względem obrotów handlowych po Niemczech, Rosji i Chinach. O sprawę polscy i czescy pracodawcy walczą wspólnie od roku. Chodzi o problem braku konkretnych zapisów w nowym programie EWT w zakresie wspierania i stymulowania przedsiębiorczości transgranicznej oraz rozwijania partnerstwa organizacji pracodawców oraz izb gospodarczych z Polski i Czech w programach w projekcie Programu Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2014-2020.

 


Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/8096,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Powalczy o reelekcję (17.08.2018 11:09)
» Obchody 77. rocznicy mordu na Wzgórzach Wuleckic (05.07.2018 14:04)
» Strategia Rozwoju przyjęta (05.07.2018 14:01)
» Stracili oszczędności życia (03.07.2018 10:49)
» No i….Bez Komentarza! (03.07.2018 10:20)
» Poznaliśmy Bezpiecznego kierowcę (03.07.2018 09:40)

Słowa kluczowe: Wałbrzych  dolnośląscy pracodawcy  
Wasze opinie:
dodał(a): ~lol / 19.08.2014 12:48
jak się taki rząd to sa takie efekty czyli jak mowil minister popapraniec ch,,j d,,a i kamieni kupa
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.