« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Rozdają komputery
15.09.2014 00:30 / odsłon: 2749 / komentarzy: 0
Tylko do końca września mieszkańcy gminy Walim mogą składać wnioski o przyznanie zestawów komputerowych z bezpłatnym dostępem do internetu w najnowszej technologii LTE. O tym kto może otrzymać zestawy i na jakich warunkach rozmawiamy z wójtem Adamem Hausmanem.

Kliknij, aby powiększyć


- Trwa kampania informacyjna skierowana do mieszkańców gminy Walim dotycząca możliwości ubiegania się o bezpłatne komputer z dostępem do internetu. Proszę przypomnieć co to za projekt.

- Realizujemy ogromne, warte ponad 6 milionów złotych przedsięwzięcie, dzięki któremu gmina Walim w około 95 procentach zostanie pokryta zasięgiem sieci LTE. Mieszkańcy oraz turyści uzyskają możliwość bezpłatnego dostępu do internetu za pomocą łącza WiFi w ramach zaprojektowanych 24 punktów Hot Spot.

- Ponad 6 milionów złotych to chyba spory wydatek dla budżetu gminy?
- Projekt jest w całości realizowany z budżetu Unii Europejskiej w ramach programu "Innowacyjna Gospodarka". Został zaplanowany na pięć lat, po jego zakończeniu wszystkie urządzenia pozostaną i nadal będą służyć mieszkańcom.

- W materiałach informacyjnych kolportowanych przez gminę jest informacja o darmowych komputerach dla mieszkańców.
- Tak, to jeden z elementów realizowanego projektu. Do gminnych instytucji trafi 90 zestawów komputerowych z dostępem do internetu w technologii LTE, kolejnych trzysta otrzymają mieszkańcy. Trzeba się zgłosić do urzędu gminy i wypełnić wniosek z pomocą naszych pracowników.

- Projekt jest skierowany do osób o niskich dochodach?
- Nie tylko, kryteria są różne i system punktacji, który został opracowany do kwalifikacji wniosków przewiduje udział różnych grup społecznych. Mówiąc ogólnie, zestawy komputerowe będą przydzielane zdolnym uczniom, seniorom, osobom z niepełnosprawnością, czy rodzinom zastępczym. Nie chodzi o to, żeby przede wszystkim wspierać osoby najuboższe, ale o przekonanie jak największej liczby osób, że korzystanie z sieci globalnej daje nowe, ciekawe możliwości. Tak zwane "wykluczenie cyfrowe" nie dotyczy przecież tylko osób o niskich dochodach.

- Jak sprawdzić czy kwalifikujemy się do udziału w projekcie?
- Przede wszystkim trzeba być mieszkańcem gminy Walim. Kolejny krok, to przyjście do urzędu gminy, gdzie pracownicy wszystko wytłumaczą i pomogą wypełnić dokumenty. Oczywiście jeśli ktoś chce to zrobić sam to wnioski można pobrać ze strony www.walim.pl.

- Do kiedy przyjmowane są wnioski?
- Tylko do końca września. Proponuję się pośpieszyć, ponieważ w przypadku takiej samej ilości punków u kilku wnioskodawców, zadecyduje kolejność zgłoszenia.

- Jak rozumiem zestawy komputerowe będą przekazane mieszkańcom nieodpłatnie, nie będą też ponosili opłat za dostęp do internetu. Czy udział w projekcie wiąże się z jakąś inną opłatą?
- Absolutnie nie. Zestawy komputerowe będą użyczane uczestnikom projektu. Nie jest to darowizna, która wiąże się z opodatkowaniem. Jedyne czego oczekujemy to zobowiązanie, że sprzęt nie zostanie zniszczony czy odsprzedany.

- Mówił pan, że "wykluczenie cyfrowe" może mieć różne przyczyny, niektóre osoby mogą odczuwać lęk przed nowoczesnymi technologiami. Nawet jeśli otrzymają komputery nie będą wiedziały jak z nich korzystać.
- Dlatego projekt zakłada także udział w szkoleniach, które pozwolą uczestnikom na zapoznanie się z możliwościami jakie daje dostęp do internetu. Będziemy oczywiście również wyjaśniać jak ustrzec sie przed niebezpieczeństwami związanymi z korzystaniem z sieci globalnej.

- Projekt potrwa pięć lat, czy budżet gminy będzie stać, aby utrzymać całą infrastrukturę po tym okresie?
- Przed końcem projektu przewidziane są środki na modernizację urządzeń. Później obowiązek ich utrzymania przejdzie na gminę, ale nie będą to duże koszty w stosunku do korzyści jakie będą odnosili mieszkańcy. Szacujemy, wydatki na kilkanaście tysięcy złotych rocznie.Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/8171,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Jarmark Średniowieczny na Zamku Grodno (14.05.2018 11:25)
» Jubileusz "przejęcia" Zamku (18.04.2018 14:14)
» Kładka przechodzi do historii (14.03.2018 13:39)
» Mistrz Jaja (07.03.2018 11:00)
» Kolejnej setki (07.03.2018 10:41)
» Odnowią fragmenty zabytków (20.02.2018 12:49)

Słowa kluczowe: Walim  projekt  komutery  Adam Hausman  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.