« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» „Zamach na teatr i filharmonię”?
24.11.2014 13:28 / odsłon: 4132 / komentarzy: 13
O 30 procent urząd marszałkowski województwa dolnośląskiego obciął budżety na 2015 rok Filharmonii Sudeckiej i Teatrowi Dramatycznemu w Wałbrzychu. - To zamach na nasze instytucje – mówią zgodnie dyrektorzy obu placówek zapowiadając walkę o ich ocalenie.

Kliknij, aby powiększyć


- Z informacji, które wyszły z ust szefów dolnośląskich instytucji wiadomo, że podobne cięcia dotyczą Pantomimy Wrocławskiej, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Karkonowskiego, Filharmonii w Jeleniej Górze i innych instytucji. Nie dotyczy to jednak instytucji współprowadzonych przez marszałka i kogoś jeszcze, na przykład ministra czy prezydenta. To oznacza, że z tych umów urząd marszałkowski zamierza się wywiązać – powiedziała na specjalnej konferencji Danuta Marosz, dyrektor Teatru Dramatycznego. - Cofnęliśmy się do 2004 roku. To pozwala na zastanowienie się, czy jesteśmy w stanie przygotować w ogóle budżet (Urząd Marszałkowski dał na to czas placówkom kultury do 22 grudnia-red). Mając te środki nie możemy nic zrobić. W utrzymaniu mamy 9 obiektów: scena, garderoba, dom aktora etc. Do końca 2016 roku musimy utrzymać istnienie teatru. Nie może tu być dyskoteki czy hurtowni. Gdyby tak się stało mamy do zwrotu ponad 9 milionów złotych. W tym ponad 5 milionów złotych ze środków unijnych, które nakładają na nas wiele obowiązków. W tym m.in. konieczności pracy z minimalną ilością osób. Jeśli z tego się nie wywiążemy musimy oddać te pieniądze – tłumaczyła Danuta Marosz. Sugerowała, że istnieje zagrożenie, iż obie wałbrzyskie instytucje znikną z pola widzenia. - Przy proponowanym budżecie możemy pracować do czerwca, pójść na wakacje i nie rozpoczynać nowego sezonu. Nie grając i nie produkując niczego. Nie ma mowy o dużych projektach. Nie wypracujemy nigdy tyle, co nam zabrano. To sytuacja absurdalna – podkreślała. Podobnie wypowiadała się Elżbieta Łaganowska, dyrektor Filharmonii Sudeckiej. - Nie wiemy, po co urząd podjął takie decyzje. Nam również obcięto budżet. O jeden milion trzysta tysięcy złotych. To dla nas katastrofa. Nie po to powstaliśmy, nie pod to działa orkiestra, żeby tylko i wyłącznie robić kameralne koncerty. Nie możemy zwolnić naszych muzyków i powiedzieć już nie ma orkiestry, bo to nasze zadanie statutowe. W chwili obecnej jesteśmy zagrożeni z każdym projektem, jaki będziemy chcieli zrobić. Co roku urząd przeznaczał 1,4 miliona złotych na wkłady własne do programów ministerialnych czy innych programów, o które się starliśmy dla wszystkich instytucji w województwie. Mam informacje, że na 2015 rok jest to kwota.... 80 tysięcy złotych! - mówiła Elżbieta Łaganowska. Obie zgodnie zapowiadają walkę o wałbrzyskie placówki. O pomoc poprosiły już parlamentarzystów. Jutro chcą spotkać się z marszałkiem.

Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/8345,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» ,,Niemieccy romantycy" (17.02.2016 15:22)
» Budżet uratowany (07.12.2014 14:52)
» Ewolucja nie rewolucja (14.01.2014 21:38)
» Akt oskarżenia dla byłego dyrektora Filharmonii Sudeckiej (05.11.2012 11:29)
» Filharmonia rozpoczyna sezon (13.10.2010 23:29)
» Odwołali dyrektora Filharmonii Sudeckiej (15.09.2010 15:35)

Słowa kluczowe: Wałbrzych. teatr dramatyczny  filharmonia sudecka  
Wasze opinie:
dodał(a): ~on / 24.11.2014 13:57
no tak trzeba kredyty za ronda i drogi posplacac muzeum kopalni tez za darmo nie powstalo:)
dodał(a): ~Mama / 24.11.2014 14:25
No tak, jeszcze jako radna pani Marosz ochoczo zamykała szkoły ze względu na dziurę budżetową i gdzieś miała nasze protesty. Teraz karma wróciła. Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka.P.S. Chciała pani wspierać prezydenta w jego klawych inwestycjach, to teraz płać pani za Stare Kopalnie i inne pomniki wodza. Nie pozdrawiam.
dodał(a): ~Do Mama / 24.11.2014 14:33
Ty Buraczanko przez takich jak ty mściwych i wrednych ludzi Wałbrzych idzie w gorszym kierunku, bo takie bydło tylko się awanturuje o swoje wygody i posady, spadaj na tą swoją Rusinowa i nie wychodź z niej zajmij się lepiej dzieckiem a nie głupoty piszesz na forum.
dodał(a): ~Czytelnik / 24.11.2014 15:55
ta istota, która podpisuje się ~Do Mama pewnikiem bardzo na okrętkę ma do jakiegokolwiek przybytku kultury. Jezeli by się podpisała, to gotów jestem poświęcić sie i zorganizować wejsciówkę na wszystkie organizowane w Wałbrzychu imprezy kulturalne. Może dostrzegła by w sobie dystans jaki dzieli ją od minimum kultury obowiązującej w naszym miescie. A do administratora prośba by takie nieeleganckie sformułowania natychmiast wyrzucał na śmietnik historii czasów minionych.
dodał(a): ~do mama / 24.11.2014 15:58
nie przejmuj sie dobrze mowisz moze by sie tak za strefy wzieli i kazac im zeby podatki zaczely placic ale nie bo wtedy zabiora toblki na rumunie i nawet pracy za 1500 nie bedzie
dodał(a): ~do mama / 24.11.2014 16:04
masz rację
jak zamykała szkoły nie uważała tego za zamach na naukę i rozwój naszych wałbrzyskich dzieci a od samego teatru dzieci wiedzy nie nabędą
a Pani jeśli można ja tak nazwać która wyzywa MAMĘ powinna sama zainwestować i wybrać się do teatru dopóki jeszcze istnieje i zachłysnąć się TĄ kulturą której widać jej brakuje!!! Pozdrawiam MAMA !!!
dodał(a): ~wałbrzyszanin / 24.11.2014 17:07
Szełemej nie pomoże? Noooo.. A tak za prezydentem stała ta stara raszpla.
dodał(a): ~staszek / 25.11.2014 14:37
Ten teatr i i tak już jedno wielkie dno. Wcale go nie żałuję
dodał(a): ~Obiektywnie / 25.11.2014 16:50
@ Czytelnik
Nie usprawiedliwiaj żałosnej baby z Rusinowej, której wydaje się że jej szkoła jest najważniejsza i wszystko inne mają zamknąć bo 31 mam działać. Zresztą 31 a teatr i inne rzeczy są finansowane z innej puli, a teatr i filharmonia to nie są prywatne instytucje, więc taka mamusia niech nie pisze farmazonów.
dodał(a): ~do 0biektywnie / 25.11.2014 18:16
hahaha
wielki podzamczanin sie odezwał
jak ci szkoda teatru to wsiadaj w swoja zardzewiałą furę i dofinansuj ze swojej kieszeni teatr
dodał(a): ~Obiektywnie / 26.11.2014 17:23
Płacę podatki i wole żeby one szły na teatr niż na szkołę 31, a ta Mamusia cała to niech zapłaci za naukę jak chce mieć szkołę pod nosem.
dodał(a): ~do 0biektywnie / 27.11.2014 22:31
my wszyscy je płacimy SAMOLUBIE!!!
i ja nie potrzebuję teratru do którego i tak dziecka nie zabiorę na takie sztuki jakie wystawiają w tym teatrzyku
dodał(a): ~do 0biektywnie / 27.11.2014 22:31
my wszyscy je płacimy SAMOLUBIE!!!
i ja nie potrzebuję teratru do którego i tak dziecka nie zabiorę na takie sztuki jakie wystawiają w tym teatrzyku
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść: