« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Turniej sołectw z kaszanką w tle
08.07.2015 23:42 / odsłon: 2411 / komentarzy: 0
Upalna pogoda nie przeszkodziła mieszkańcom Boleścina w weekendowym, rodzinnym świętowaniu. Tym razem podczas festynu na boisku sportowym na stołach królowała boleścińska kaszanka. Jej smak doceniło m.in. jury poznańskich targów Polagra Farm, przyznając RSP „Jedność" w 2008 roku „Perłę" w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów".

Kliknij, aby powiększyć


Organizatorzy festynu (sołtys, Rada Sołecka, Grupa Młodzieżowa Cesarz Boleścin, Stowarzyszenie Otwarte Drzwi Boleścin, RSP „Jedność" Boleścin) zadbali o moc atrakcji - loterię fantową, zjeżdżalnie dla dzieci, malowanie twarzy, konkursy z nagrodami, przejażdżki na koniach oraz pyszny bufet. Jednak znakiem rozpoznawczym w tym dniu była kaszanka, którą serwowano na wiele sposobów: zapiekaną na bułce, w sakiewce z warzywami i kiszoną kapustą oraz z grilla. - To jeden z najbardziej charakterystycznych i cenionych produktów kulinarnych naszej wsi Boleścin - podkreślają organizatorzy pierwszego w sołectwie święta kaszanki. A co sprawia, że właśnie ten produkt miejscowej masarni podbił podniebienia wielu osób- wyjaśnia prezes RSP Józef Wrona.

Produkcję kaszanki boleścińskiej rozpoczęto w latach siedemdziesiątych według receptury pochodzącej z Małopolski, przywiezionej przez ówczesnego kierownika masarni Jana Waligórę. - Robimy ją od ponad 25 lat, stale według tej samej receptury o kształcie typowej kiełbaski o długości 15-20 cm, w osłonce z jelita naturalnego. Cechą charakterystyczną wyrobu jest wyraźnie wyczuwalny smak czosnku i pieprzu - mówi prezes Wrona. To pierwsze, ale jak zapewniali organizatorzy nie ostatnie kulinarne spotkanie z boleścińską kaszanką, które ma na stałe zagościć w kalendarzu dorocznych imprez wsi Boleścin. Tych, którzy nie mieli okazji do spróbowania jej smaku gospodarze zapraszają na stoisko sołectwa podczas najbliższych dożynek gminnych, 30 sierpnia w Krzyżowej.

W tym samym dniu na boisku sportowym w Boleścinie odbył się kolejny turniej sołectw, w ramach sportowych weekendów na wsi. Tym razem drużyny musiały wykazać się umiejętnościami strzelania z łuku. Spośród 22 uczestniczących w konkursie drużyn, to właśnie Komorów pokonał rywali i zdobył I miejsce, gromadząc na swym koncie 115 punktów. Drugie miejsce przypadło w udziale sołectwu Lubachów (110 pkt) a trzecie miejsce na podium wystrzelała sobie drużyna z Burkatowa (99 pkt). Turniej łuczniczy w Boleścinie, był przedostatnią punktowaną konkurencją przed wielkim finałem, zaplanowanych na dożynki gminne w Krzyżowej, 30 sierpnia 2015 r. 22 sierpnia drużyny w wieku 13-19 lat zmierzą się w turnieju piłki plażowej, który odbędzie się na boisku w Grodziszczu. - Z uwagi na duża liczbę drużyn rozgrywki piłki plażowej prowadzić będziemy również na boisku w Boleścinie - mówi Leszek Noworól sekretarz Powiatowego Zrzeszenia LZS w Świdnicy. W punktacji ogólnej, po podliczeniu 6 konkurencji prowadzi drużyna z Wiśniowej, która ma na swoim koncie 164 pkt, tuż za nią z wynikiem 153 pkt plasuje się Witoszów Dolny, a na trzecim miejscu jest Lubachów 135 pkt.Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/8904,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Czapki z głów (08.01.2018 14:45)
» Świąteczny Turniej Mini Koszykówki (04.12.2017 21:00)
» Pakard ograł wszystkich (21.11.2017 11:48)
» Mała Księga Patrioty (28.04.2017 22:11)
» XXIII Turniej Bellota rozstrzygnięty (18.04.2017 13:53)
» XXXX Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej (28.03.2017 10:34)

Słowa kluczowe: Gmina Świdnica  turniej  lubachów  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.