« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Sanatorium dźwięku
14.08.2015 12:37 / odsłon: 2000 / komentarzy: 0
Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ zaprasza do Sokołowska na II edycję Festiwalu - Sanatorium Dźwięku. Impreza rozpoczyna się dzisiaj i potrwa do niedzieli.

fot. (użyczone/www.sanatoriumdzwieku.pl)
fot. (użyczone/www.sanatoriumdzwieku.pl)
Festiwal poświęcony jest muzyce eksperymentalnej i improwizowanej oraz szeroko pojętej sztuce dźwięku. Głównym jego założeniem jest prezentowanie możliwie najpełniejszego spektrum zjawisk związanych z rozwojem form muzycznych XX i XXI wieku, zachowując równowagę pomiędzy tradycjami muzycznego eksperymentu, rozwijanymi w ostatnich dziesięcioleciach a tendencjami nowymi, jeszcze nieustrukturyzowanymi. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie Keith Rowe - nestor improwizowanej muzyki elektroakustycznej (EAI), wirtuoz preparowania gitary i współzałożyciel słynnego ansamblu AMM. Niewielu twórców może się pochwalić równie bogatym dorobkiem, co ten brytyjski wykonawca. Już od pięćdziesięciu lat wyraźnie wpływa na rozwój wolnej improwizacji, aktywnie uczestnicząc w coraz to nowych przedsięwzięciach realizowanych wspólnie z najciekawszymi muzykami z całego świata. Występ Keitha Rowe stanowi element dwutygodniowej rezydencji w sokołowskim Laboratorium Kultury realizowanej we współpracy z Europejską Stolicą Kultury Wrocław 2016 w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro. Ważnym punktem programu Sanatorium Dźwięku jest też reinterpretacja utworów Iannisa Xenakisa (La Legende d'Eer, Bohor i Persepolis pt. II). Kompozycje zostaną wykonane w przestrzeni parku zdrojowego przez Kaspera T. Toeplitza, Gerarda Lebika i specjalny zespół perkusistów. ( Tony Buck, Burkhard Beins, Krzysztof Topolski, Raymond Strid, Gabriel Ferrandini ) Utwór zostanie zaprezentowany w przestrzeni parku zdrojowego.

Chcąc wtajemniczyć publiczność w procesy ewolucyjne zachodzące w obszarze muzyki eksperymentalnej, do udziału w festiwalu zaproszono twórców średniego i młodszego pokolenia reprezentujących najważniejsze ośrodki artystyczne w Europie. Okazją do poznania najnowszych zjawisk rozwijających się w Niemczech będą występy Axela Dörnera, Burkharda Beinsa, Michaela Renkela, Magdy Mayas czy Tony'ego Bucka (australijskiego perkusisty od lat mieszkającego w Berlinie); scenę austriacką przybliżą Noid, Matija Schellander i Klaus Filip , natomiast francuską - Jérôme Noetinger, Tomoko Sauvage, Marc Baron i Kasper T. Toeplitz. Wystąpią również tuzy free jazzu ze Skandynawii - Lotte Anker, Raymond Strid i Per Zanussi; portugalski perkusista Gabriel Ferrandini znany z Red Trio, a także radykalny, szwajcarski kompozytor-konceptualista - Manfred Werder, jedna z kluczowych postaci związanych z grupą Wandelweiser. Na festiwalu oczywiście nie zabraknie czołowych twórców muzyki poszukującej z Polski: Roberta Piotrowicza, Gerarda Lebika, Krzysztofa Topolskiego i Patryka Lichoty.

Sanatorium Dźwięku to jednak nie tylko wydarzenia sceniczne. Istotny element programu stanowią działania edukacyjne, mające na celu inicjowanie ważkich dyskusji, budowanie więzi środowiskowych oraz kształtowanie świadomości muzycznej publiczności. Będą one realizowane trójtorowo: w ciągu weekendu odbędą się spotkania z założycielami renomowanych wytwórni płytowych (Erstwhile, Bôłt, Bocian i Mikroton); wykłady i sesje panelowe z udziałem czołowych kuratorów i krytyków muzycznych, a uzupełnieniem ma być specjalny blok filmowy poświęcony wybranym aspektom sztuki dźwięku.


Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/8982,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Dzień życzliwości i Pozdrowień (02.01.2018 13:07)
» Buduja roboty (04.12.2017 20:20)
» Teraz mogą "odlecieć" (21.11.2017 12:19)
» Warto się uczyć (22.09.2017 09:52)
» „21 x Nowy Jork” (10.08.2017 13:06)
» Kino Zdrowie (02.08.2017 23:23)

Słowa kluczowe: Mieroszów  sokołowsko  sanatorium dźwięku  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.