« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» „Głuszyca - miasto włókniarzy"
19.10.2015 13:40 / odsłon: 2991 / komentarzy: 0
- 18 października 2015 r. to dzień szczególny w historii Głuszycy, dzień, w którym spełniają się marzenia wielu mieszkańców i jedno z moich marzeń. Głuszyca ma w końcu swoją spisaną historię dzięki ukazującej się dzisiaj publikacji jednego z jej mieszkańców - powiedział burmistrz Głuszycy Roman Głód na spotkaniu promującym nową książkę Stanisława Michalika „Głuszyca - miasto włókniarzy" w minioną niedzielę 18.10. w głuszyckim Centrum Kultury.

Kliknij, aby powiększyć


Burmistrz Głuszycy w imieniu wydawcy książki - Stowarzyszenia Przyjaciół Głuszycy - podziękował za finansowe wsparcie Fundacji WBK Banku Zachodniego oraz senatorowi RP Wiesławowi Kilianowi, od samego początku wspierającego inicjatywę powstania książki. Podziękowania skierowane zostały także do Grzegorza Czepila, który ubogacił druk zdjęciami dawnej Głuszycy ze swej ogromnej prywatnej kolekcji, a także do Marzeny Michalik, Pawła Fesyka, Wiesława Jaranowskiego i Roberta Janusza, autorów zamieszczonych fotografii współczesnej Głuszycy. Stanisław Michalik nie krył wzruszenia i wyraził wdzięczność wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do ukazania się monografii Głuszycy. W wygłoszonej rekomendacji zachęcił do zagłębienia się w lekturze, która przybliży czytelnikowi, w jaki sposób na przestrzeni lat kształtowała się tożsamość nadbystrzyckiej Gminy. Niezwykle cennym materiałem źródłowym wykorzystanym w publikacji są zachowane kroniki nieistniejących już głuszyckich zakładów włókienniczych oraz kronika Zespołu Szkół w Głuszycy, niegdyś przyzakładowej szkoły kształcącej włókienników.

Obecni na sali parlamentarzyści Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska i Wiesław Kilian gratulowali autorowi pomyślnego zwieńczenia starań o wydanie książki. List gratulacyjny adresowany do Stanisława Michalika i głuszyczan przekazał na ręce Romana Głoda wicecepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Przyjaciele autora i zainteresowani dziejami swojej Gminy mieszkańcy w czasie spotkania mogli nabyć promowaną książkę wraz z dedykacją autora. Prowadząca uroczystość dyrektor CK-MBP Monika Rejman podziękowała za nastrojowy minikoncert na pianinie Natalii Mordowskiej, przedstawicielce najmłodszego pokolenia głuszyczan.

Sprzedażą książki „Głuszyca- miasto włókniarzy" będzie zajmować się Stowarzyszenie Przyjaciół Głuszycy. W najbliższym czasie zostaną podane miejsca, w których dostępna będzie publikacja. Już dziś zapraszamy Państwa do lektury książki Stanisława Michalika - emerytowanego nauczyciela, historyka i polonisty, byłego burmistrza Głuszycy, samorządowca, pracownika instytucji kulturalnych, działacza społecznego, pisarza, poety, znawcy i miłośnika regionu, publicysty, redaktora Wałbrzyskiego Informatora Kulturalnego i „Kuriera Głuszyckiego". Dotychczas ukazały się następujące publikacje Stanisława Michalika:

Historia mojego miasta Głuszyca, Niezwykłości Osówki, Impresje Walimskie na 700-lecie, Głuszyca dawniej i dziś, album, Głuszyckie kontemplacje. Część I, Czterdzieści opowieści o Głuszycy i okolicy, Głuszyckie kontemplacje. Część II, Opowieści o Głuszycy i najbliższej okolicy, U źródeł Charlotty. Ciekawostki z historii i współczesności Jedliny-Zdroju, Wałbrzyskie powaby. Blogowe opowieści o Wałbrzychu i Ziemi Wałbrzyskiej oraz najnowsza Głuszyca-miasto włókniarzy. Stanisław Michalik promuje Głuszycę i Ziemię Wałbrzyską jako stały komentator wałbrzyskiej rozgłośni radia „Złote Przeboje", a także autor tekstów ukazujących się na łamach wałbrzyskiego tygodnika „DB 2010" i nagradzanego blogu internetowego „Tu jest mój dom".


Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/9139,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Burmistrz Głuszycy z absolutorium (03.07.2018 09:37)
» Artystycznie w Głusycy (19.06.2018 20:43)
» Powstanie centum przesiadkowe (29.05.2018 14:11)
» Szlakiem Martyrologii (14.05.2018 11:40)
» Mistrzowie pięknego czytania (17.04.2018 12:06)
» „Po godzinach" przyciąga tłumy (28.02.2018 13:48)

Słowa kluczowe: Głuszyca  Michalik  książka  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.