« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Pracowita kadencja i ważne wybory
20.10.2015 20:48 / odsłon: 3215 / komentarzy: 0
O pracy w VII kadencji Sejmu RP, rozwoju Wałbrzych i zbliżających się wyborach parlamentarnych rozmawiamy z posłanką Izabelą Katarzyną Mrzygłocką.

Kliknij, aby powiększyć


- Kampania wyborcza to także czas podsumowań. Jakie były dla pani te sejmowe cztery lata?

- Przede wszystkim pracowite. Parlament to miejsce w którym prowadzi się bardzo szczegółowe statystyki, każdy może sam wejść na stronę sejmu i sprawdzić swojego posła.

- I co zobaczy taki wyborca przy nazwisku Mrzygłocka?

- Czwarte miejsce pod względem ilości prowadzonych ustaw i ponad 98 procentową frekwencję na głosowaniach. To także czwarty wynik wśród wszystkich posłów. Ale statystyki nie są najważniejsze. Bardziej liczy się waga ustaw.

- A pani ustawy to…

- To przede wszystkim przepisy związane z rynkiem pracy, walką z bezrobociem. Staram się zajmować tym, na czym się najlepiej. Wszystkie te ustawy są ważne, choć dla różnych grup obywateli. Uelastycznienie i podwyższenie urlopów macierzyńskich i ojcowskich - moim zdaniem bardzo ważna sprawa - dla mnie szczególnie, bo miałam satysfakcję wprowadzać do polskiego prawa samą instytucję urlopu ojcowskiego. Rozwiązanie problemów matek prowadzących działalność gospodarczą, ustawowe wspieranie przedsiębiorców dotkniętych wpierw skutkami kryzysu, a potem rosyjskiego embarga, w taki sposób, by chronić miejsca pracy. Jedną z ważniejszych ustaw przyjętych niedawno jest projekt 100 tys. miejsc pracy dla młodych.

- Na czym polega ten program?

-  W skrócie na stworzeniu ponad 100 tys. – dokładnie 115 tysięcy dofinansowanych miejsc normalnej, etatowej pracy dla młodych. Młodzi Polacy, którzy nie ukończyli 30 roku życia wybierają pracodawcę. Rząd dopłaca przez rok do ich zatrudnienia równowartość płacy minimalnej plus wszystkie składki. Firma jest zatrudni młodego człowieka na podstawie umowy o pracę na co najmniej na dwa lata. W drugim roku pracy, młody pracownik będzie już w całości opłacany przez swojego pracodawcę. Ten będzie mógł jednak korzystać ze środków na dokształcanie i szkolenie swego pracownika w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

- A jeśli pracodawca zwolni młodego człowieka przed upływem dwóch lat?

- Będzie musiał oddać wszystkie pieniądze otrzymane w formie wsparcia wraz z odsetkami.

- Która z pani ustaw ma największe znaczenie dla Wałbrzycha?

- Wszystkie mają duże znaczenie. Wałbrzych i powiat wałbrzyski to wciąż obszary o stosunkowo wysokim poziomie bezrobocia. Ale zwrócę uwagę na ustawę o której nie wspomniałam wcześniej – na abolicję składek ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą i ich spadkobierców. Do samego tylko wałbrzyskiego ZUS wpłynęło 4451 wniosków o umorzenie składek. Pozytywnie rozpatrzono 1347 wniosków. Łączna kwota umorzonych składem przekroczyła 25 mln zł. To były często dramatyczne sytuacje drobnych przedsiębiorców, albo osób, które odziedziczyły po nich problemy.

- Wałbrzych dla pani to…

- Moje miasto, moja mała ojczyzna – tu się urodziłam, tu wychowałam dzieci i nie zamierzam się stąd nigdzie wyprowadzać. Wałbrzych to mój wielki powód do dumy. Niesamowite jest w ostatnich latach zmienił się obraz naszego miasta w oczach nie tylko polityków, ale mieszkańców innych miast – Warszawy albo Wrocławia. Powiedziałam już gdzieś, że awansowaliśmy z ligi „brudne, zaniedbane, beznadziejne” do krajowej ekstraklasy, dokładnie tak to wygląda. Wałbrzych nigdy nie miał tak dobrej prasy, w czym wielka zasługa prezydenta Romana Szełemeja. Uprzedzam następne pytanie – tzw. złoty pociąg nie ma z tą zmianą nic wspólnego, choć oczywiście jeszcze więcej osób dowiedziało się teraz o naszym mieście. Trzeba to wykorzystać.

- Jak wałbrzyski poseł może pomóc swojemu miastu?

- Poseł ma inne możliwości niż samorządowiec. Jeśli współpraca samorządowców i parlamentarzystów układa się dobrze, efekty mogą być spektakularne. Wałbrzych i cały Dolny Śląsk są świetnym przykładem takiej współpracy. Udało się znaleźć środki i na remont Książa i na utworzenie niesamowitego miejsca, jakim jest Stara Kopalnia. Udało się, po całych dekadach niemocy, znaleźć pieniądze na dokończenie wałbrzyskiej obwodnicy. Równie ważna dla innych miejscowości regionu jest wielka przebudowa drogi krajowej nr 8. Czasami udają się rzeczy lokalne, ale bardzo ważne dla miejscowej społeczności, np. ocalenie prawie 500 miejsc pracy w Zakładach Porcelany Stołowej „Karolina”. Trudne negocjacje z ZUS i Agencją Rozwoju Przemysłu przyniosły wielką nadzieję dla miasta liczącego 10,5 tysiąca mieszkańców.

- Jak ocenia pani kampanię wyborczą?

- 25 października to bardzo ważne wybory, myślę, że najważniejsze od wielu lat - dlatego chciałabym przede wszystkich zaapelować do wszystkich wałbrzyszan i mieszkańców naszego okręgu o ich poważne potraktowanie i udział w głosowaniu. Bardzo chciałabym, aby Wałbrzych stał się także liderem po względem cnót obywatelskich – np. wysokiej frekwencji wyborczej. Tego nam wszystkim życzę.

Dziękuję za rozmowę


Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/9145,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Powalczy o reelekcję (17.08.2018 11:09)
» Obchody 77. rocznicy mordu na Wzgórzach Wuleckic (05.07.2018 14:04)
» Strategia Rozwoju przyjęta (05.07.2018 14:01)
» Stracili oszczędności życia (03.07.2018 10:49)
» No i….Bez Komentarza! (03.07.2018 10:20)
» Poznaliśmy Bezpiecznego kierowcę (03.07.2018 09:40)

Słowa kluczowe: Wałbrzych  Katarzyna Mrzygłocka  wybory  sejm  parlament  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.