« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Dołączyli do Klastra Motoryzacyjnego
06.11.2015 20:36 / odsłon: 3373 / komentarzy: 0
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park" dołączyła do Dolnośląskiego Klastra Motoryzacyjnego, prowadzonego przez legnicką strefę. Klaster zyskał również kolejnych partnerów - dwie firmy działające w WSSE. Uroczyste podpisanie umowy partnerskiej odbyło się w wałbrzyskim Zamku Książ.

Kliknij, aby powiększyć


- Dolnośląski Klaster Motoryzacyjny to inicjatywa, która ma przede wszystkim łączyć. Uznaliśmy zatem, że nie ma sensu mnożyć takie podmioty. Lepszym rozwiązaniem jest dołączenie do już istniejącego oraz zaproszenie do współpracy nasze firmy - tłumaczyła podczas uroczystości Barbara Kaśnikowska, prezes wałbrzyskiej strefy. Dolnośląski Klaster Motoryzacyjny to wspólny projekt Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., przedstawicieli branży motoryzacyjnej, Politechniki Wrocławskiej, Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Ministerstwa Gospodarki. Jego rolą jest łączenie potencjału firm, współpraca biznesu, uczelni i instytucji, wymiana wiedzy i doświadczeń oraz budowanie silnej pozycji partnerów na arenie międzynarodowej. - To doskonała szansa na poznanie się, zdobycie cennych kontaktów i realizowanie wspólnych, innowacyjnych projektów. Chociaż wiele firm na co dzień ze sobą konkuruje, to okazuje się, że w klastrze potrafią planować wspólne zakupy i szkolenia oraz rozmawiać z potencjalnymi podwykonawcami - przekonywał Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wraz z wałbrzyską strefą do klastra dołączyły również pierwsze firmy motoryzacyjne działające w WSSE. Deklaracje członkostwa podpisała fabryka foteli i części do siedzeń samochodowych, francuska firma Faurecia działająca w Wałbrzychu i Jelczu Laskowicach oraz GKN Driveline, brytyjski producent podzespołów napędowych z Oleśnicy. Wcześniej do klastra dołączyła firma Nysa Zakład Pojazdów, działająca na terenach wałbrzyskiej strefy w Strzelinie. - Klaster zrzesza firmy, które prowadzą kosztowne badania nad nowymi technologiami. Co ważne często dublując się w tym zakresie. Wymiana doświadczeń pozwoliłaby na odtajnienie tych danych i wspólne prace rozwojowe, co znacznie zmniejszyłoby koszty. Takie rozwiązanie z pewnością przyniosłoby wszystkim korzyść - tłumaczył podczas uroczystości Robert Smirnow, prezes Nysa Zakład Pojazdów. Członkiem Dolnośląskiego Klastra Motoryzacyjnego jest również Politechnika Wrocławska, uważana za jedną z najlepszych wyższych uczelni technicznych w kraju. Władze ośrodka akademickiego nie ukrywają jak ważna jest współpraca z przemysłem. - Przede wszystkim musimy mieć wiedzę czy kształcimy studentów na właściwych kierunkach. Takich, które będą potrzebne przedsiębiorcom w przyszłości. - mówił profesor Lech Sitnik z wydziału mechanicznego Politechniki Wrocławskiej. - Zmieniły się również warunki finansowania szkolnictwa. Aby zdobyć środki na badania i rozwój powinniśmy aplikować o nie w partnerstwie z przemysłem. Uczestnictwo w klastrze zwiększa te możliwości - podkreślał profesor Sitnik.

Działalność klastra zainaugurowano w listopadzie zeszłego roku. Obecnie liczy kilkudziesięciu członków. W jego ramach odbyły się między innymi spotkania w zakładach produkcyjnych oraz warsztaty we Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Branża motoryzacyjna w wałbrzyskiej strefie podobnie jak w legnickiej, jest dominującą gałęzią przemysłu. W WSSE działa obecnie blisko 40 firm zajmujących się produkcją samochodów oraz ich podzespołów. Stworzyły one około 18 tys. miejsc pracy oraz zainwestowały prawie 10 mld złotych.


Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/9200,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Powalczy o reelekcję (17.08.2018 11:09)
» Obchody 77. rocznicy mordu na Wzgórzach Wuleckic (05.07.2018 14:04)
» Strategia Rozwoju przyjęta (05.07.2018 14:01)
» Stracili oszczędności życia (03.07.2018 10:49)
» No i….Bez Komentarza! (03.07.2018 10:20)
» Poznaliśmy Bezpiecznego kierowcę (03.07.2018 09:40)

Słowa kluczowe: Wałbrzych  WSSE  Klaster motoryzacyjny  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.