« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Włoski przyjaciel
24.11.2015 01:46 / odsłon: 1671 / komentarzy: 0
- Przyjaźń jest nie tylko drogocennym prezentem, lecz również ciągłym zadaniem - mówiła Teresa Mazurek, wójt gminy podczas uroczystości podpisania umowy przyjaźni z włoskim miastem Adria.

Kliknij, aby powiększyć


Środa 11 listopada 2015 r. zapisze się na kartach historii gminy Świdnica jako dzień zawarcia kolejnej umowy o współpracy. Tym razem z miastem Adria. Uroczystość odbyła się w sali narad Urzędu Gminy Świdnica z udziałem delegacji oficjalnej, której przewodniczył burmistrz Adrii Massimo Barbujani, radnych i osób odpowiedzialnych za współpracę zagraniczną, konsula honorowego Republiki Włoskiej we Wrocławiu Moniki Kwiatosz oraz władz gminy Świdnica. - Za wspólny cel stawiamy sobie przede wszystkim pogłębianie i rozwój obustronnej współpracy oraz szacunek i zrozumienie dla swoich osiągnięć, tradycji i dziejów. Rozwój kontaktów mieszkańców obu gmin na płaszczyźnie społecznej, oświatowej, kulturowej, sportowej, ochrony środowiska, turystycznej i gospodarczej. W przyszły roku obchodzić będzie 10. rocznicę podpisania umowy partnerskiej z niemiecką gminą Lampertheim. Stąd też w tym miejscu pragnę wspomnieć jej ówczesnego burmistrza Ericha Maiera, od którego tak naprawdę wszystko się zaczęło. Dzięki umowie z Lampertheim, dzisiaj współpracujemy już z Maldegem (Belgia), a złożeniem podpisów pod umowami przyjaźni, przypieczętowaliśmy naszą współpracę z miastem Adria. Jestem przekonana, że będzie ona „żywa", a potwierdzeniem tego faktu są już kontakty i spotkania naszej młodzieży zarówno w Belgii jak i we Włoszech - mówiła wójt gminy. - Cieszę się z zaproszenia naszej delegacji oficjalnej do gminy Świdnica, wspieranej przez przedstawicieli organizacji pozarządowej. Adria jest bardzo ważnym miastem, bowiem dało nazwę Morzu Adriatyckiemu. Jesteśmy otwartą gminą, szczególnie na ludzi młodych, do których przecież należy przyszłość Europy i świata. Cieszę się, że jako burmistrz mogę kontynuować dzieło swoich poprzedników, a w szczególności swojego wujka. Rozwijać kontakty pomiędzy narodami Europy w duchu przyjaźni, solidarności i pokoju - podkreślał w swoim przemówieniu burmistrz Adrii Massimo Barbujani. Wzruszenia nie kryła konsul honorowa konsulatu Republiki Włoskiej we Wrocławiu. - Od sześciu lat pełnię funkcję konsula honorowego we Wrocławiu i ogromnie się cieszę, że po raz pierwszy mogę uczestniczyć w tak podniosłej uroczystości jaką jest zawarcie obustronnej umowy pomiędzy polską gminą Świdnica i włoskim miastem Adria. W tym dniu zabrzmiały hymny państwowe Polski i Republiki Włoskiej. Mało kto pamięta, ale tekst Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, noszącej później tytuł Mazurek Dąbrowskiego, powstał między 16 a 19 lipca 1797 roku w miejscowości Reggio nell'Emilia (niedaleko Bolonii). Widząc ogromne zaangażowanie po obu stronach jestem pewna, że zawarty pakt przyjaźni przyniesie wspaniałe owoce - mówiła Monika Kwiatosz.

Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/9237,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Mała Księga Patrioty (28.04.2017 22:11)
» Muzyczne ferie (22.02.2017 23:56)
» Gminna wigilia (22.12.2016 01:35)
» Złota Martyna (14.09.2016 23:22)
» Bezpieczni piesi (03.08.2016 23:34)
» Świdnica ma coś więcej (06.04.2016 23:55)

Słowa kluczowe: Gmina Świdnica  umowa Adria  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.