« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Wielkie kolarskie emocje
10.12.2015 21:12 / odsłon: 2763 / komentarzy: 0
W przyszłym roku czekają nas wielkie kolarskie emocje w Wałbrzychu i Boguszowie - Gorcach przy okazji zawodów Górale na Start. Po raz kolejny klub kolarski KKW Superior Wałbrzych zorganizuje wyścig Górale na Start, ale w 2016 roku czeka nas wiele nowości. Organizatorzy przygotowali dla uczestników dwa dwudniowe wyścigi, na których będą rywalizować dzieci, amatorzy oraz oczywiście profesjonalni kolarze.

Kliknij, aby powiększyć
fot.Bartosz Bober - KKW Superior Wałbrzych
fot.Bartosz Bober - KKW Superior Wałbrzych
Na początek odbędzie się edycja w Wałbrzychu 18 i 19 czerwca i będzie to po raz pierwszy w historii Górali na Start i Wałbrzycha międzynarodowy wyścig wpisany do kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej, a jednocześnie Puchar Polski oraz Eliminacja Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W sobotę na trasie w Parku Sobieskiego rywalizować będą amatorzy, dzieci oraz mastersi, a w niedzielę o Puchar Polski w ramach wyścigu UCI będą walczyć zawodnicy i zawodniczki z licencją od młodzika do elity.

Druga edycja odbędzie się 23 i 24 lipca w znanym wszystkim uczestnikom Górali Boguszowie-Gorcach na trasie u podnóża Chełmca. Także podczas tej edycji organizatorzy przygotowali nowości. W sobotę odbędzie się Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, czyli Mistrzostw Polski dla juniorów i juniorek młodszych oraz rywalizacja amatorów i dzieci, a w niedzielę po raz kolejny na wyścigu Górale na Start zawita Puchar Polski MTB.

O szczegółach rozmawialiśmy z Arkadiuszem Stokłosą, dyrektorem wyścigu Górale na Start

Górale na Start to zawody z tradycją. Jak powstał pomysł na wyścig MTB?

Arkadiusz Stokłosa: Górale na Start to projekt, który rozwijamy, jako KKW Superior Wałbrzych od 2010 roku, od kiedy jesteśmy głównym organizatorem wyścigu. Pierwsza edycja wyścigu zorganizowana została w 1997 roku przez Wojciecha Szeligowskiego ówczesnego dyrektora Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Wałbrzychu, z którą do dzisiaj mamy przyjemność współpracować, a w 2006 roku za reaktywację wyścigu odpowiedzialna była Gmina Wałbrzych, która zawsze jest naszym głównym partnerem. Początkowo były to zawody wyłącznie dla amatorów. Od momentu, gdy włączyliśmy się w organizację zawodów przeszliśmy całą drogę od zawodów amatorskich następnie z kalendarza DZKol, Polskiego Związku Kolarskiego a w tym roku UCI - Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Cieszymy się, że zawsze dopisuje nam frekwencja i zawodnicy chętnie startują w Góralach.

Jak to się stało, że wyścig w Wałbrzychu otrzymał rangę UCI?

A.S.: Na naszej trasie w Parku Sobieskiego odbywały się w przeszłości zorganizowane przez nas zawody ogólnopolskie oraz Puchary Polski w 2012 oraz 2014 roku, a także współorganizowaliśmy Mistrzostwa Polski w 2010 roku. Dzięki temu, że wszystkie orgaznizowane przez nas zawody były na bardzo wysokim poziomie sportowym i organizacyjnym to Międzynarodowa Unia Kolarska pozytywnie zatwierdziła nasz wniosek i wyścig w Wałbrzychu zyskał międzynarodową rangę. Oczywiście nie zapominamy o naszych początkach, dlatego tak samo jak międzynarodowa obsada ważni dla nas są amatorzy, a przede wszystkim dzieci, które w sobotę będą bawić się i rywalizować na specjalnie przygotowanych dla nich trasach.

Międzynarodowa ranga to znaczy, że możemy się spodziewać zawodników z Europy, a może także dalszych regionów świata?

A.S.: Nasza edycja Górali na Start ma bardzo dobry termin. Zawody odbędą się na dwa tygodnie przed Mistrzostwami Świata w czeskim Novym Mescie na Morave. Trasa Mistrzostw Świata jest zaledwie 170 km od Wałbrzycha i jest to dla zawodników najbliższy wyścig w Europie od trasy Mistrzostw Świata, kiedy mogą trenować i wystartować w międzynarodowym wyścigu. Aktualnie zapraszamy europejskich zawodników i drużyny kolarskie, także młodzieżowe do startu w naszym wyścigu. Liczymy także na udział całej polskiej czołówki w wyścigu. Naszych grup zawodowych JBG2 oraz Kross Racing Team z Mają Włoszczowską na czele. Grudzień to czas, kiedy drużyny planują swój kalendarz startów i zgrupowań, więc robimy wszystko, żeby wzięli w swoich planach pod uwagę także Wałbrzych.

Zawody odbędą się Parku Sobieskiego w centrum Wałbrzycha. Czy to jest miejsce, w którym można rozegrać zawody takiej rangi?

A.S.: Trasa w Parku Sobieskiego jest przez nas od kilku lat budowana i z pewnością spełni wszystkie wymagania. Zawodnicy z całej Polski wielokrotnie na niej startowali i w ciągu kilku lat stała się jedną z kultowych i lubianych tras MTB. Park Sobieskiego to świetne miejsce do uprawiania kolarstwa górskiego na najwyższym poziomie. To na niej trenujemy z zawodnikami KKW Superior Wałbrzych, którzy w 2015 roku zostali najlepszą drużyną w Polsce zwyciężając w klasyfikacji drużynowej Pucharu Polski MTB oraz zdobyli 7 medali na Mistrzostwach Polski w tym 4 złote. Żadna drużyna MTB nie zdobyła w tym roku więcej medali. Dodatkowo na wyścig UCI zmodyfikujemy trasę, aby była widowiskowa dla kibiców i ciekawa dla zawodników. Gmina Wałbrzych wraz z Prezydentem Wałbrzycha Romanem Szełemejem pozytywnie odnosi się do budowy całorocznej trasy MTB w Parku Sobieskiego. Aktualnie staramy się o dotację z Funduszu Toyoty oraz szukamy dodatkowych środków, aby zbudować całoroczną, oznaczoną trasę niekolidującą z trasami biegowymi i spacerowymi, na której będą mogli trenować kolarze, a której otwarcie planujemy właśnie na wyścigu w Wałbrzychu.

Emocji możemy także oczekiwać podczas drugiej edycji w Boguszowie - Gorcach?

A.S.: Tak. Gmina Boguszów - Gorce to nasz bardzo dobry partner. Dzięki świetnej ekipie OSiR Boguszów -Gorce współpracuje nam się rewelacyjnie i Boguszów-Gorce to stały punkt Górali na Start. W ubiegłym roku przetestowaliśmy dwudniową rywalizację, podczas której wystartowało blisko 350 zawodników i w tym roku zawody w Boguszowie podobnie jak w Wałbrzychu odbędą się w dwudniowej formule. Mamy także niespodziankę z sprzed kilku dni, ponieważ w Boguszowie zorganizujemy Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Dolny Śląsk otrzymał prawa do organizacji tej imprezy, a Dolnośląski Związek Kolarski zgłosił się do nas, jako do specjalistów od MTB do zorganizowania tego wyścigu. W sobotę juniorzy i juniorki młodsze będą walczyć na trasie Pucharu Polski z 2015 roku o tytuł Mistrza i Mistrzyni Polski oraz biało-czerwone koszulki, a w niedzielę zorganizujemy na tej samej trasie już po raz 3 z rzędu Puchar Polski MTB.

Czy spodziewacie się dużej liczby kibiców na Góralach na Start?

A.S.: Zawody tak wysokiej rangi, kiedy można zobaczyć i dopingować najlepszych kolarzy górskich przyciąga kibiców. Organizujemy także imprezy dodatkowe. W przygotowanym miasteczku zawodów będą wystawcy z profesjonalnym sprzętem kolarskim oraz swoje boksy będą miały kluby, gdzie będzie można dowiedzieć się jak pracuje drużyna kolarska przed i po starcie swoich zawodników. W miasteczku zawodów przy Hali Lekkoatletycznej w Wałbrzychu będzie także można spróbować dobrego jedzenia, posłuchać muzyki, ale przede wszystkim oglądać najlepszych kolarzy. Z pewnością przygotujemy jeszcze niespodzianki dla najaktywniejszych kibiców. Nasz region jest bogaty kolarsko, dlatego wspólnie z naszymi kolarskimi przyjaciółmi zorganizujemy w niedzielę rajdy dla kibiców z kilku miejsc na Dolnym Śląsku np. Głuszycy, Sobótki, Świdnicy czy Bielawy z metą w Miasteczku Zawodów. Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby zorganizować rajd w swojej miejscowości o kontakt i zapraszamy już dzisiaj wszystkich na kolarskie emocje w Wałbrzychu i Boguszowie-Gorcach.

Więcej informacji o wyścigu możecie znaleźć na www.facebook.com/GoraleNaStart/ oraz www.goralenastart.eu

 


Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/9294,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Powalczy o reelekcję (17.08.2018 11:09)
» Obchody 77. rocznicy mordu na Wzgórzach Wuleckic (05.07.2018 14:04)
» Strategia Rozwoju przyjęta (05.07.2018 14:01)
» Stracili oszczędności życia (03.07.2018 10:49)
» No i….Bez Komentarza! (03.07.2018 10:20)
» Poznaliśmy Bezpiecznego kierowcę (03.07.2018 09:40)

Słowa kluczowe: Wałbrzych  klub kolarski KKW Superior Wałbrzych  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.