« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Udany rok dla strefy
16.12.2015 23:54 / odsłon: 1993 / komentarzy: 0
Podsumowanie roku 2015 oraz plany na kolejny były tematem VI Śniadania Biznesowego Samorządowców Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Kliknij, aby powiększyć


Od początku 2015 roku w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej zdecydowało się zainwestować 25 firm. 16 z nich to przedsiębiorstwa, które dopiero rozpoczynają funkcjonowanie w WSEE, natomiast 9 to firmy planują kolejne inwestycje (np. rozbudowę zakładu). W sumie zadeklarowali oni nakłady przekraczające 973 mln złotych oraz stworzenie 1209 miejsc pracy. Są wśród nich międzynarodowe koncerny, jak Bombardier Transportation Poland (produkcja karoserii do superszybkich pociągów), Gestamp (produkcja metalowych elementów dla motoryzacji), Kayser Automotive Systems (produkcja przewodów powietrznych, paliwowych i ciśnieniowych), Cedrob (polski producent pasz dla zwierząt) oraz Mondelez International (światowy lider w produkcji słodyczy, który wybuduje centrum badań i rozwoju), czy Electrolux (produkcja sprzętu AGD). Rozpoczętych jest również 5 procedur wydawania kolejnych zezwoleń, co oznacza, że rok 2015 WSSE powinna zakończyć z 30 nowymi projektami inwestycyjnymi. Porównując dane na koniec III kwartału roku 2014 i 2015, stworzonych zostało 3873 miejsca pracy, a inwestycje przekroczyły 2,7 mld złotych. Obecnie w WSSE działa 183 przedsiębiorców, którzy zainwestowali w sumie 20,7 mld złotych i zatrudniają prawie 43 tys. osób. W strefie dominuje sektor motoryzacyjny - 41 firm reprezentuje branżę związaną z produkcją pojazdów i podzespołów samochodowych. Przedsiębiorcy ci zainwestowali ponad 10 mld złotych. To blisko połowa sumy nakładów poniesionych w WSSE. W firmach z sektora motoryzacyjnego zatrudnionych jest ponad 19 tys. osób, co stanowi około 40% łącznej liczb miejsc pracy. Branża automotive to jedna z najstabilniejszych gałęzi przemysłu. Szacuje się, że każde miejsce pracy w firmach motoryzacyjnych generuje co najmniej 4 dodatkowe u ich poddostawców i kooperantów. W planach na 2016 rok jest wydanie co najmniej 20 zezwoleń, które dadzą zatrudnienie przynajmniej 850 osobom i przyniosą inwestycje rzędu 850 mln złotych. Główny nacisk zostanie położony na przyciąganie inwestycji innowacyjnych, które tworzą miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników. Mowa o budowie nowych centrów badawczo-rozwojowych i zapleczy laboratoryjnych. Ważne również, aby zwiększać atrakcyjność strefy dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to możliwe m.in. dzięki budowie hal produkcyjnych. Cztery takie obiekty w Wałbrzychu, Bolesławcu, Kłodzku i Nowej Rudzie WSSE zrealizowała w 2014 roku. W tym roku zostały zagospodarowane przez przedsiębiorców. Najem gotowych obiektów pozwala firmom znacznie ograniczyć początkowe koszty inwestycji i skrócić czas potrzebny na rozpoczęcie produkcji. Obecnie budowane są 3 kolejne hale: we Wrześni, Twardogórze oraz Dzierżoniowie. Takie obiekty mogą przyciągnąć również lokalne firmy z polskim kapitałem. Wbrew powszechnej opinii, w strefach ekonomicznych działają nie tylko zagraniczni inwestorzy. W WSSE 1/3 firm to rodzime przedsiębiorstwa.

Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/9309,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Powalczy o reelekcję (17.08.2018 11:09)
» Obchody 77. rocznicy mordu na Wzgórzach Wuleckic (05.07.2018 14:04)
» Strategia Rozwoju przyjęta (05.07.2018 14:01)
» Stracili oszczędności życia (03.07.2018 10:49)
» No i….Bez Komentarza! (03.07.2018 10:20)
» Poznaliśmy Bezpiecznego kierowcę (03.07.2018 09:40)

Słowa kluczowe: Wałbrzych  strefa  WSSE  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.