« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Gmina Świdnica z budżetem na 2016 rok
03.01.2016 23:03 / odsłon: 6573 / komentarzy: 0
Ponad 62 miliony złotych po stronie dochodów, 65 079 970,33 zł po stronie wydatków, w tym 18 117 851,22 zł stanowić będą wydatki majątkowe. Deficyt gminy do planowanych dochodów szacuje się na poziomie 4,5 %, co daje kwotę 2 788 227 zł. - to budżet gminy Świdnica na 2016 rok, przyjęty jednogłośnie przez radnych Rady Gminy Świdnica VII kadencji.

Kliknij, aby powiększyć


Radni gminy Świdnica podjęli najważniejszą uchwałę w ciągu roku, czyli uchwałę budżetową. Po wcześniejszym zapoznaniu się z projektem budżetu w czasie posiedzeń komisji tematycznych, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu na rok 2016. Opinia komisji budżetu i finansów do projektu uchwały jest pozytywna. Pragnę dodać, że wielkości budżetowe zostały przedstawione w sposób realny. Planowany deficyt zostanie pokryty przychodami: kredytami i obligacjami. Przyjęte zadania inwestycyjne do realizacji na 2016 rok są zgodne ze strategią gminy Świdnica i jednocześnie przyczynią się do dalszego rozwoju gminy. Mamy nadzieję, iż planowany budżet na rok przyszły będzie zrealizowany w 100% czego pani wójt, kierownictwu i oczywiście nam wszystkim życzymy - mówił Tadeusz Żuberek, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Gminy Świdnica. -To już drugi rok kiedy do przestawionego przeze mnie projektu budżetu gminy, komisję nie wniosły uwag. Będzie to budżet trudny, jeżeli chodzi o realizację, ale zarazem ambitnym, ale jesteśmy po to aby takie budżety realizować. Mam nadzieję, ze wszystkie te programy o których mowa była w uchwale budżetowej zostaną uruchomione i że będziemy mogli zrealizować ten budżet w tych zadaniach jakie sobie założyliśmy. Są też i nowe zadanie, z którymi pewnie będziemy musieli się zmierzyć, tj. oświata i opieka społeczna. Oprócz tych zadań inwestycyjnych, o których wiemy, to właśnie oświata jest jeszcze tą niewiadomą, która z pewnością pochłonie z naszego budżetu w 2016 i 2017 roku środki na infrastrukturę i zmianę siedzib naszych szkół, ze względu na nową podstawę programową. Mam nadzieję, że w naszej gminie odbędzie się to bezboleśnie i wdrożenie nowego programu nie pochłonie dużych wydatków inwestycyjnych. Druga sprawa to opieka społeczna i zadania z nią związane, których przybywa z każdym rokiem. Jednak w ślad za tym bardzo często nie idą dodatkowe środki. Stąd też będziemy musieli je opierać na naszym budżecie, ale to też są zadania do wykonania w 2016 r. Życzmy sobie nawzajem realizacji budżetu w 100%, szczególnie tych programów gdzie będziemy aplikować o środki, gdzie będziemy chcieli realizować nowe zadania po to, żeby mieszkańcom naszej gminy żyło się lepiej - mówiła na chwilę przed głosowaniem wójt gminy Teresa Mazurek.

Najwięcej środków w przyszłorocznym budżecie planuje się na inwestycje związane z gminną infrastrukturą kanalizacyjną, drogową, sportową, oświatową. Zgodnie ze Strategią Rozwoju Gminy oraz Wieloletnią Prognozą Finansową zaplanowano dalsze kanalizowanie wraz z budową przydomowych oczyszczalni, budowę kolejnych dróg, termomodernizację budynków użyteczności publicznej, budowę obiektu sportowego (krytej pływalni), budowę sali gimnastycznej. Zadania inwestycyjne przewiduje się realizować przy współudziale środków pochodzących z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej oraz przy współudziale środków z budżetu państwa i budżetu województwa. Ponadto zaplanowano kontynuację prac w zakresie melioracji na terenie gminy, jak i ochrony środowiska. Mieszkańcy 33 sołectw w ramach posiadanego funduszu sołeckiego będą mogli wykorzystać 590 292,33 zł. Na modernizację oświetlenia zaplanowanych zostało 334 312,66, przebudowę drogi powiatowej nr 3396D na odcinku Boleścin - Krzczonów 770 tys. zł, budowę i modernizację dróg i chodników w gminie 521,7 tys zł. Najwięcej środków finansowych pochłoną wydatki na gminną oświatę 26 689 626,00 zł oraz pomoc społeczną 7 023 432,00 zł.- dodaje wójt gminy Teresa Mazurek.

W 2016 roku wydatki budżetu obejmują plan wydatków majątkowych na łączną kwotę 18 117 851,22 zł, z czego na programy finansowane z pomocy zagranicznej w łącznej kwocie 10 600 000 zł, w tym ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej - 6 790 750 zł.Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/9351,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Burmistrz Głuszycy z absolutorium (03.07.2018 09:37)
» Wójt z absolutorium (30.05.2017 09:28)
» Mała Księga Patrioty (28.04.2017 22:11)
» Miliony do wydania (16.03.2017 13:04)
» Projekt nowej sieci szkół przyjęty (22.02.2017 23:59)
» Muzyczne ferie (22.02.2017 23:56)

Słowa kluczowe: Gmina świdnica  budżet  sesja  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.