« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Koniec misji
02.03.2016 12:47 / odsłon: 2334 / komentarzy: 0
Barbara Kaśnikowska kończy prace na stanowisku prezesa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Teraz jej miejsce zajmie wałbrzyszanin Maciej Badora. W jakiej kondycji zostawia spółkę? Na czym powinien skupić się w pierwszej kolejności nowy zarząd? Rozmowa z prezes Barbarą Kaśnikowską.

Kliknij, aby powiększyć


- W jakiej kondycji zostawia Pani Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną?

- Zostawiam spółkę w doskonałej kondycji. W Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej działa obecnie 184 inwestorów, którzy zatrudniają ponad 44 tysiące osób. 12 tysięcy z tych pracowników zaczęło pracę w ostatnich trzech latach czyli w czasie kiedy już byliśmy w spółce. W ciągu ostatnich trzech lat wydaliśmy 119 zezwoleń. Jeżeli przedsiębiorcy zrealizują zobowiązania, które te zezwolenia na nich nakładają, to powstanie jeszcze 7300 miejsc pracy Spółka działa w 48 miejscowościach. W tej chwili mamy 2929 hektarów objętych statusem strefy. To są liczby, ale mogę też mówić o dużej zmianie jakościowej, co podkreśla wielu inwestorów oraz samorządów. Rozpoczęliśmy wiele inicjatyw. Mam klub menadżerów HR-u, , który spotkał się już 12 razy. To spotkania ekspertów, na których poruszane są bardzo konkretne tematy. Wydajemy kwartalnik Invest Park Info, w którym przedstawiamy naszych inwestorów. Organizowaliśmy już dwukrotnie targi podwykonawców z branży automotiv. W połowie kwietnia planowane jest trzecie spotkanie. Kolejną udaną inicjatywą jest także Bussines Mikser. To tylko kilka z szeregu działań, które pojawiły się w spółce w ostatnich latach. Pamiętajmy również o halach. Cztery już wybudowane i zagospodarowane w całości. W tym momencie trwa budowa trzech kolejnych. Spółka ma wolne środki, które może przeznaczyć na następne, ale to już decyzja nowego zarządu.

- Czy nowy zarząd wyraził już chęć kontynuowania tej strategii?

- Mieliśmy długą rozmowę. Przekazaliśmy wszystkie możliwe informacje na temat spółki i tego, co się w niej dzieje oraz omówiliśmy strategiczne tematy. To była bardzo otwarta rozmowa. Wierzę, że ten zarząd będzie kontynuował wszystko to, co się sprawdziło. Oczywiście panowie potrzebują czasu, aby przeanalizować tę masę tematów, bo rzeczywiście informacji przekazaliśmy im bardzo dużo. Ustaliliśmy, że spotkamy się jeszcze kilka razy, aby prezesi mieli czas na zapoznanie się z dokumentami. Wiem że chcą zacząć od audytu tego, co zastali. To oczywiście naturalne. Po tym audycie zapewne zdecydują, które kierunki będą kontynuowali, a które zmienią.

- Jaka będzie Pani dalsza droga zawodowa?

- Za wcześnie, aby o tym mówić. Na razie muszę odpocząć. Bardzo chciałabym zachować relacje z inwestorami strefowymi aczkolwiek mam tu ograniczenia, które narzuca ustawa. Przez rok nie mogę pracować w żadnej ze strefowych firm, co znacznie zawęża możliwości. Mam bardzo duże doświadczenie związane z pomocą publiczną, ale dużo bardziej pociąga mnie praca z inwestorami. Taka, w której mogę wykorzystywać swoje doświadczenie i pomysły. Lubię rozkręcać nowe rzeczy. Wiele razy w życiu już to robiłam. Zobaczymy, co życie przyniesie.

- Na co powinien zwrócić uwagę nowy zarząd w relacji z kolejnymi inwestorami?

- Na pewno bardzo ważną kwestią dla inwestorów jest stabilność. Oni wiedzą, że doszło do zmiany zarządu, ale trzeba im pokazać, że spółka jest ta sama, pracują w niej ci sami pracownicy, że zobowiązania są dalej realizowane. To bardzo ważny sygnał dla inwestorów. Wiem o tym, że część firm wstrzymuje się z inwestycjami czekając na to, co będzie się działo w najbliższym czasie. Należy pamiętać o tym, że jesteśmy po to, aby ten inwestor ulokował tu pieniądze i tworzył kolejne miejsca pracy. Musimy być wyczuleni na to czego potrzebuje. Między poszczególnymi strefami jest duża konkurencja. Mam tu na mysi nie tylko polskie, ale i zagraniczne. W ostatnim czasie firmy często wybierają na przykład Czechy. Trzeba o tym pamiętać i szukać takich punktów, w których jesteśmy lepsi. Położenie mamy porównywalne z Czechami czy Słowacją. Infrastrukturę może trochę gorszą, ale to czym możemy konkurować to chociażby kadra. Musimy zrobić coś, aby ta kadra odpowiadała inwestorowi. Dlatego postawiliśmy na szkolnictwo zawodowe. To temat, na którą postawić duży nacisk musi również nowy zarząd.


Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/9494,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Powalczy o reelekcję (17.08.2018 11:09)
» Obchody 77. rocznicy mordu na Wzgórzach Wuleckic (05.07.2018 14:04)
» Strategia Rozwoju przyjęta (05.07.2018 14:01)
» Stracili oszczędności życia (03.07.2018 10:49)
» No i….Bez Komentarza! (03.07.2018 10:20)
» Poznaliśmy Bezpiecznego kierowcę (03.07.2018 09:40)

Słowa kluczowe: Wałbrzych  WSSE  Invest - PArk  Barbara Kaśnikowska  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.