« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Pomost naukowo-technologiczny
11.04.2016 22:23 / odsłon: 5728 / komentarzy: 0
O możliwościach współpracy między biznesem i uczelniami wyższymi, wykorzystaniem środków unijnych na projekty innowacyjne oraz zasadności lokowania inwestycji w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, rozmawiano podczas pierwszej edycji polsko-niemieckiej konferencji Bridge w Opolu. W wydarzeniu wziął udział między innymi Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin.

Kliknij, aby powiększyć


Według danych NBP, wartość zagranicznych inwestycji w Polsce szacuje się na blisko 165 mld euro, z czego około 17% stanowią inwestycje niemieckie. Czyni to naszych sąsiadów zza Odry największym zagranicznym inwestorem w Polsce. Niemcy są również najważniejszym dla naszego kraju partnerem handlowym. Projekt Bridge zakłada wykorzystanie potencjału naukowego i przemysłowego obu państw, z naciskiem na niemiecki region Saksonii oraz województwo Opolskie i Dolnośląskie. W dwudniowej konferencji wzięły udział władze uczelni wyższych, menadżerowie i prezesi firm oraz przedstawiciele rządów obu państw. - Wierzę, że ta konferencja jest punktem wyjścia dla kolejnych polsko-niemieckich inicjatyw. Wykorzystanie wspólnego potencjału biznesowego i akademickiego sprawia, że w zasadzie jesteśmy skazani na sukces. Liczę, że praca wybitnych uczonych, która prowadzona jest na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku, będzie komercjalizowana i wdrażana przez przedsiębiorców po obu stronach Odry – mówił podczas konferencji wicepremier Gowin.

Na spotkaniu przedstawiono zamysł wspólnej inicjatywy, w postaci budowy Instytutu Naukowego w okolicach Opola. Centrum takie miałoby łączyć polsko-niemiecki potencjał gospodarczy i techniczny oraz koordynować innowacyjne działania. - Jest polityczna zgoda na projekt instytutu, który miałby być finansowany przez oba regiony. Musimy jednak wypracować konkretne rozwiązania i przejść z idei do czynów – podkreślał Stanislaw Tillich, premier Saksonii.

Jak wynika z badań Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, niemieccy przedsiębiorcy za główne czynniki wpływające na atrakcyjność Polski uznają jej członkostwo w UE, położenie geograficzne, stabilność gospodarczą oraz dostęp do wykfalifikowanej kadry. To właśnie wykorzystanie potencjału wysoko wykwalifikowanych pracowników stanowi podstawę do realizacji projektów badawczo – rozwojowych. W tym zakresie obserwuje się ciągłe zwiększanie nakładów z budżetu państwa.

- Strategia innowacyjnej gospodarki zakłada ambitny plan zwiększenia wydatków na tego typu projekty do 1,7 PKB. W 2015 roku współczynnik ten wyniósł 0,94 PKB – tłumaczył Piotr Dardziński, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Podjęliśmy już konkretne działania. Przede wszystkim powstała Rada do spraw Innowacyjności oraz powołano przy niej zespół. Prace odbywają się między innymi nad skoordynowaniem polityki wszystkich resortów, które realizują innowacyjną strategię. W trakcie przygotowania są nowe ramy prawne oraz mała i duża ustawa o innowacyjności – wymieniał podsekretarz stanu w MNiSW. Wsparcie sfery badawczo-rozwojowej pochodzi między innymi z największego w Europie programu ukierunkowanego na innowacje – Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, którego budżet wynosi 8,6 mld Euro. Na mniejsze projekty B+R środki przeznaczone są również z 16 Regionalnych Programów Operacyjnych dla poszczególnych województw. Co ważne - dotacje na działalność B+R są przeznaczone również dla firm działających w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, które stanowią niewątpliwą zachętę do lokowania nowych inwestycji. - Strefy stały się motorem przyciągającym zaawansowane technologie, inwestycje w Centra Badawczo-Rozwojowe i laboratoria. Przykłady takie możemy znaleźć w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Wśród innowacyjnych, niemieckich przedsiębiorstw możemy wymienić między innymi IFM Ecolink, który w Opolu wybudował centrum laboratoryjne. Będą w nim rozwijane, patentowane i wdrażane nowe technologie. W Centrum może znaleźć zatrudnienie nawet 100 polskich inżynierów – mówił podczas konferencji Maciej Badora, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”. Strefa zachęca przedsiębiorców nie tylko ulgami podatkowymi oraz atrakcyjnymi gruntami. To dostęp do kadr jest jednym z głównych czynników wpływających na klimat inwestycyjny. WSSE podjęła zatem działania zmierzające do dostosowania kształcenia do potrzeby przedsiębiorców. W tym celu powołany został Klaster Edukacyjny „INVEST in EDU” skupiający obecnie 76 podmiotów. Tylko w ostatnich dwóch latach wałbrzyska strefa wydała 96 zezwoleń na realizację nowych projektów inwestycyjnych, z czego blisko 20% miało charakter innowacyjny. WSSE przyciągnęła tym samym 52 nowe firmy (w tym 10 niemieckich). 44 przedsiębiorstwa zdecydowały się na reinwestycje.


Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/9585,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Powalczy o reelekcję (17.08.2018 11:09)
» Obchody 77. rocznicy mordu na Wzgórzach Wuleckic (05.07.2018 14:04)
» Strategia Rozwoju przyjęta (05.07.2018 14:01)
» Stracili oszczędności życia (03.07.2018 10:49)
» No i….Bez Komentarza! (03.07.2018 10:20)
» Poznaliśmy Bezpiecznego kierowcę (03.07.2018 09:40)

Słowa kluczowe: Wałbrzych  WSSE  Invest-Park  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.