« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» To tu - to tam
12.04.2016 11:00 / odsłon: 6307 / komentarzy: 0
MDK w Świdnicy po raz pierwszy pojedzie na etap wojewódzki konkursu, który organizowany jest w Polsce od ponad 4 dekad. Mowa o Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Turystyczno - Krajoznawczym, którego eliminacje powiatowe właśnie się zakończyły.

Kliknij, aby powiększyć
(UG Świdnica)
(UG Świdnica)
W tym roku to już 44 edycja turystycznych, prestiżowych zawodów. Drugi raz z rzędu, po kilku latach nieobecności, także w Świdnicy przeprowadzono selekcję do szczebla wojewódzkiego. Eliminacje, które odbyły się 2 kwietnia 2016 r., zorganizowało Gimnazjum nr 2 w Świdnicy i wzięło w nich udział 9 drużyn, wśród nich przedstawiciele Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy. Uczestnicy Pracowni Turystycznej działające w MDK w Świdnicy stworzyli dwie drużyny: „ToTuToTam A" oraz „ToTuToTam B" - obie zdeklasowały rywali. Zadaniem drużyn uczestniczących w eliminacjach było przejście przez kilka form konkursowych. Test wiedzy stworzyła Cecylia Jajecznica, emerytowana nauczycielka, wychowawca wielu pokoleń młodzieży, pasjonatów, świadomych turystów. Konkurencję ze znajomości skał i minerałów przeprowadził Józef Kawałko, przewodnik górski, pasjonat skał i minerałów. Ciekawą konkurencją było również mierzenie wysokości i odległości oraz sprawdziany sprawnościowe. Organizatorzy przygotowali również niespodziankę, czyli zadanie polegające na ustaleniu trasy na podstawie mapki z naniesionymi na niej szkicami, planami danej miejscowości oraz znakami topograficznymi. - Trzeba przyznać, że organizacja była bardzo dobra i wyrazy uznania należą się Ewie Haitner, nauczycielowi geografii, działaczce PTTK, która była koordynatorem eliminacji powiatowych - przyznaje Zbigniew Curyl, opiekun „ToTuToTam", dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy i jednocześnie prezes PTTK w Świdnicy. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła drużyna „ToTuToTam A", w skład której weszli: Oliwia Matyszczyk, Sandra Matyszczyk oraz Zuzanna Pietrukiewicz. II miejsce zdobyła natomiast drużyna „ToTuToTam B", którą stworzyli: Konrad Jaskuła, Natalia Józefiak oraz Piotr Kowalski. Warto dodać, że wśród nagrodzonych indywidualnie za najlepiej napisany test krajoznawczy doceniono Konrada Jaskułę, a wśród nagrodzonych indywidualnie za liczbę zdobytych odznak turystycznych znalazła się Zuzanna Pietrukieiwcz i Konrad Jaskuła. - Cieszę się z tego sukcesu moich podopiecznych, ponieważ widać, że ta praca, którą dzieci wykonują na rajdach, czy też wycieczkach, głównie po Dolnym Śląsku, fajnie procentuje. Dzieci zdecydowanie brylowały wiedzą krajoznawczą i topograficzną, świetnie rozpoznawały obiekty turystyczne z Dolnego Śląska. Konrad jest uczniem 6 klasy, ale pozostali członkowie jego zespołu są o rok młodsi, jest więc nadzieja na kontynuację sukcesów i utrzymanie tej wysokiej pozycji - komentuje Zbigniew Curyl. Nagrody w eliminacjach powiatowych ufundowała dyrektor Gimnazjum nr 2 w Świdnicy, Alicja Matysik, okazałe puchary zapewnił zarząd oddziału PTTK natomiast przewodniki, mapy i turystyczne gadżety przekazały wydziały Promocji Urzędu Miast Świdnicy, Urzędu Miasta w Świebodzicach oraz Urzędu Gminy w Świdnicy. Zwycięskie drużyny będą reprezentować Świdnicę na eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się 14 i 15 maja w Świeradowie Zdroju.

Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/9595,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Mistrzowie pięknego czytania (17.04.2018 12:06)
» Mistrz Jaja (07.03.2018 11:00)
» Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (28.02.2018 13:41)
» Czapki z głów (08.01.2018 14:45)
» Płonie były szpital w Świdnicy (06.10.2017 14:10)
» Ty też możesz pomóc (22.09.2017 09:47)

Słowa kluczowe: Świdnica  MDK  konkurs  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.