« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Zmiany w szkolnictwie
28.06.2016 11:04 / odsłon: 2797 / komentarzy: 0
Stopniowe wprowadzanie dualnego systemu kształcenia, aktywne włączanie pracodawców w proces kształcenia i egzaminowania, II stopniowa szkoła branżowa oraz Korpus Fachowców - to główne propozycje zmian dotyczących kształcenia zawodowego zaprezentowane przez Annę Zalewską Ministra Edukacji Narodowej oraz Mateusza Morawieckiego, Wicepremiera, Ministra Rozwoju podczas konferencji w WSSE.

Kliknij, aby powiększyć
(fot. użyczone)
(fot. użyczone)
Głównym założeniem resortów jest aktywne włączenie przedsiębiorców w proces kształcenia i egzaminowania. Dzięki ścisłej współpracy możliwe będzie stworzenie nowych zawodów i podstaw programowych odpowiadających potrzebom rynku. Niezbędne jest również zaangażowanie pracowników firm w kształcenie praktyczne uczniów. Zmiany zakładają, aby w każdym powiecie funkcjonowało Centrum Kształcenia Praktycznego, które koordynowałoby działania, przeprowadzało egzaminy oraz nadawało certyfikaty. - Chcemy utworzyć fundusz rozwoju edukacji zawodowej, aby skumulować środki pochodzące z systemu edukacji oraz od pracodawców - tłumaczy Anna Zalewska. - W następnej perspektywie finansowej do dyspozycji jest ponad 3,5 mld złotych. Wspólnie z Urzędami Marszałkowskimi musimy je mądrze rozdysponować, aby stworzyć system, który będzie działał dla przyszłych pokoleń - podkreślała Minister Edukacji Narodowej. Proponowane zmiany zakładają również utworzenie dwustopniowej szkoły branżowej. Po ukończeniu pierwszego etapu, absolwent będzie mógł podjąć zatrudnienie bądź kontynuować naukę. Ukończenie drugiego stopnia oraz zdanie egzaminu z kolejnej kwalifikacji będzie potwierdzone uzyskaniem wykształcenia średniego zawodowego oraz dyplomu technika. Absolwent będzie mógł przystąpić również do matury zawodowej i kontynuować naukę na wyższych studiach zawodowych. - Powinniśmy dopasować szkolnictwo do potrzeb danej branży - podkreślał Wicepremier Mateusz Morawiecki. - Bez stworzenia od podstaw systemu edukacji zawodowej, nie będzie szansy na budowę silnego polskiego przemysłu oraz nowoczesnej gospodarki - mówił Minister Rozwoju. Prezentacja założeń nowego systemu odbyła się Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. WSSE ponad rok temu powołała Klaster Edukacyjny „INVEST in EDU", który skupia szkoły, uczelnie i przedsiębiorców. Klaster kojarzy pracodawców z placówkami, które mogą kształcić pod ich potrzeby. Jednym z efektów jego działań jest powołanie dwóch klas patronackich na kierunkach „operator obrabiarek skrawających". - Motywujemy przedsiębiorców do współpracy ze szkołami oraz uczelniami - tłumaczy Maciej Badora, prezes wałbrzyskiej strefy. - Wiemy, że już dziś mają problemy z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników. Odpowiednie umiejętności i wykształcenie są więc gwarantem zatrudnienia - dodaje. Szefowie resortów Edukacji Narodowej i Rozwoju spotkali się również z przedstawicielami samorządów, w których działa wałbrzyska strefa oraz z przedsiębiorcami, którzy ulokowali w niej swoje inwestycje. - Rozwój Polski to nasz wspólny wysiłek - podkreślał wicepremier na spotkaniu z prezydentami i burmistrzami. - Patrzymy na gospodarkę w sposób spójny, który prowadzi do zrównoważonego rozwoju. Chcemy przyciągać nowe inwestycje, szczególnie takie, które generują najwyższą wartość dodaną w postaci miejsc pracy dla inżynierów i absolwentów szkół technicznych - tłumaczył.

Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/9749,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Dobre półrocze strefy (03.07.2018 09:26)
» Biuro Strefy w Opolu (09.11.2017 10:53)
» Biznes znowu „zmiksowany” (16.06.2017 08:57)
» Nasi na targach (28.04.2017 22:08)
» Cmentarna hiena (28.04.2017 21:58)
» Mercedes- Benz w Jaworze (16.03.2017 13:01)

Słowa kluczowe: WSSE  MEN  zmiany w szkolnictwie  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.