« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Ratują życie każdego dnia...
26.09.2016 14:09 / odsłon: 2161 / komentarzy: 0
Prowadzą różne życie, pochodzą z różnych miejscowości, wykonują różne zawody, lecz podczas służby działają jak jeden organizm. Łączy ich pasja do gór i chęć niesienia bezinteresownej pomocy wszystkim tym, którzy w górach ulegli wypadkowi.

Kliknij, aby powiększyć


Ratownicy Grupy Wałbrzysko - Kłodzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego świętują w tym roku 40-lecie istnienia grupy.  19 września 1976 decyzją Rady Naczelnej GOPR w miejsce dotychczas działającej Grupy Sudeckiej powołano dwie, niezależne Grupy - Karkonoską obejmującą swym działaniem Sudety Zachodnie i Grupę Wałbrzysko-Kłodzką obejmującą swym działaniem obszar Sudetów Środkowych i Zachodnich. Początkowo zadaniem ratowników było prowadzenie dyżurów w okresie zimowym w schroniskach Gór Kamiennych Sowich, Orlickich i Masywu Śnieżnika. Jednak stały rozwój turystyki amatorskiej i kwalifikowanej na obszarze działania Grupy Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR spowodował, że obecnie ratownicy pełnią służbę przez cały rok. 0 lat istnienia było okresem niezwykłego rozwoju na wielu polach działalności. Obecnie ratownicy dysponują najnowocześniejszym sprzętem ratowniczym ułatwiającym codzienna służbę. To nie tylko przystosowane do poruszania się w niemal każdym terenie quady czy samochody terenowe ale także nowoczesny bus służący jako mobilne centrum dowodzenia podczas poszukiwań osób zaginionych. Ratownicy mają do swojej dyspozycji sprzęt alpinistyczny i ekwipunek służący do ewakuacji z drzew i kolei linowych. Intensywne szkolenia odbywające się niemal w każdym miesiącu podnoszą sprawność działania przygotowując do działania w najtrudniejszych warunkach.

Przez okres swego istnienia ratownicy naszej Grupy stali się także nieodzownym elementem lokalnego życia społecznego. Uczestniczą w wielu prelekcjach organizowanych m.in. w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Członkowie GOPR pojawiają się z pokazami na festynach i wydarzeniach kulturalnych podnosząc świadomość mieszkańców regionu na temat bezpieczeństwa w górach. Akcje „Bezpieczna Zima" to jeden z przykładów wieloletniej obecności ratowników Grupy Wałbrzysko - Kłodzkiej GOPR na stokach narciarskich Zieleńca i Czarnej Góry.

Obecnie 140 ratowników ochotników i ratowników zawodowych sprawuje opiekę nad obszarem obejmującym ok 2500km2 powierzchni i 1600km szlaków pieszych, rowerowych i narciarskich. Oraz rejonamch wspinaczkowych, polach startowych dla paralotniarzy czy jaskinia niosąc pomoc wszystkim poszkodowanym na terenach górskich, niezależnie od tego czy są turystami, aktywnymi sportowcami czy po prostu przypadkowymi ofiarami nieszczęśliwych wypadków. Wraz z rozwojem turystyki notuje się stale rosnącą ilość wypadków. Tylko w ostatnim roku stacjonujący w Wałbrzychu, Sokolcu, Zieleńcu i Międzygórzu zostało przeprowadzonych 219 akcji i interwencji. Poświęcili na działanie ponad 42 tysiące godzin przepracowanych społecznie, co daje średnio 360 godzin przypadających na jednego ratownika.

Wszechstronnie wyszkoleni ratownicy włączają się w akcje innych służb mundurowych wspierając działania straży pożarnej i policji. Współpracują także z Pogotowiem Ratunkowym i Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz szeregiem organizacji społecznych i samorządowych.   Wszystkim ratownikom działającym w Grupie Wałbrzysko - Kłodzkiej GOPR przyświeca jedna myśl zgodna ze złożonym przyrzeczeniem "[...] że póki zdrów będę, na każde wezwanie Naczelnika lub Jego Zastępcy - bez względu na porę roku, dnia i stan pogody - stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy ludziom jej potrzebującym [...]".

 


Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/9861,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Powalczy o reelekcję (17.08.2018 11:09)
» Obchody 77. rocznicy mordu na Wzgórzach Wuleckic (05.07.2018 14:04)
» Strategia Rozwoju przyjęta (05.07.2018 14:01)
» Stracili oszczędności życia (03.07.2018 10:49)
» No i….Bez Komentarza! (03.07.2018 10:20)
» Poznaliśmy Bezpiecznego kierowcę (03.07.2018 09:40)

Słowa kluczowe: Wałbrzych  Kłodzko  GOPR  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.