« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Mistrzowie szybkiego liczenia
05.10.2016 11:24 / odsłon: 1100 / komentarzy: 0
Uczniowie PSP nr 15 uczyli się od japońskich Mistrzów Świata w szybkim liczeniu.

Kliknij, aby powiększyć


Na zaproszenie Instytutu Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego pod koniec września 2016r. przyjechał do Polski Kenichi Ishido, mistrz i założyciel szkoły sorobanu w Japonii. Na spotkanie z mistrzem pojechała  również  wałbrzyska  młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15, która wraz z przedstawicielami wrocławskich szkół chłonęła wiedzę matematyczną w uniwersyteckiej auli. Mistrzowi Ishido towarzyszył jeden z jego uczniów Tetsuya Ono, który tydzień wcześniej zdobył tytuł Wicemistrza Świata w Szybkim Liczeniu. Grupę japońskich mistrzów sorobanu, wspomagała Megumi Shibuya - instruktorka szkoły Ishido prefektury Chiba. Wspólnie zademonstrowali techniki liczenia na sorobanie i poprowadzili warsztaty, zakończone praktycznymi zajęciami. Soroban, to liczydło którego korzeni należałoby się doszukiwać w czasach pierwotnego człowieka. Z ewolucją człowieka, ewaluowało również liczydło, któremu nadano nazwę abak. Jego podobieństwo do dzisiejszego liczydła można odnaleźć w czasach imperium rzymskiego. Według wielu teorii rzymscy kupcy zawieźli swoje liczydło razem z towarami do Chin, z którymi prowadzili ożywiony handel. Przypuszcza się, że to właśnie oni zmodyfikowali rzymskie liczydło i w ten sposób około 900 roku powstało chińskie liczydło, zmodyfikowane w XIII w. do tzw. „Suan pan". Na przełomie XVI i XVII wieku Chińczycy przywieźli swoje liczydło do Japonii. Tam używane było w szkołach i urzędach do około 1930 roku. Wtedy Japończycy uprościli liczydło pozostawiając z 7 koralików na jednej osi, tylko 5. W tej prostszej postaci liczydło japońskie czyli soroban jest używane do dziś. Około 200 uczniów zgromadzonych w auli Instytutu Matematyki miało okazję sprawdzenia swoich umiejętności w liczeniu na sorobanie, oraz podziwianiu niezwykłych umiejętności w liczeniu samego wicemistrza świata. Dla mistrza Tetsuya Ono nie stanowiły problemu matematyczne wielocyfrowe pamięciowe obliczenia bez użycia urządzeń liczących. Jednak on sam wyjaśnił, że do takich umiejętności doszedł powoli i przez wieloletnie systematyczne ćwiczenia, rozpoczynając od sorobanu. Uczestnicy spotkania byli pod olbrzymim wrażeniem pokazu Już nikomu nie trzeba było przypominać i udowadniać, że licząc na sorobanie pracują jednocześnie obie półkule mózgowe. A dzięki treningom każdy jest w stanie wykonywać długie obliczenia w pamięci.

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 15 zajęcia sorobanu odbywają się systematycznie raz w tygodniu od roku szkolnego 2015/2016. Uczęszczają na nie uczniowie klas IV - VI. Zajęcia prowadzi nauczyciel matematyki pani Agnieszka Ranowicz. Uczniowie mają okazję, co nie jest bez znaczenia dla szybkości liczenia, posługiwać się sorobanami sprowadzonymi bezpośrednio z Japonii. W ubiegłym roku szkolnym, jako zaproszona ekspertka, postępy w liczeniu uczniów „Piętnastki" sprawdzała studentka ostatniego roku Instytutu Matematyki UW. Okazało się, że cała rzesza uczniów świetnie radzi sobie z działaniami na dodawanie i odejmowanie liczb wielocyfrowych. Uczniowie wałbrzyskiej szkoły, oraz przedstawiciele szkól wrocławskich zgromadzeni pod koniec września we Wrocławiu na spotkaniu z mistrzem Kenichi Ishido po intensywnych zajęciach wyszli również zmotywowani do dalszego treningu matematycznego. Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek, nawiązujący do kultury Japonii i japońskiej szkoły sorobanu.

 


Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/9868,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Powalczy o reelekcję (17.08.2018 11:09)
» Obchody 77. rocznicy mordu na Wzgórzach Wuleckic (05.07.2018 14:04)
» Strategia Rozwoju przyjęta (05.07.2018 14:01)
» Stracili oszczędności życia (03.07.2018 10:49)
» No i….Bez Komentarza! (03.07.2018 10:20)
» Poznaliśmy Bezpiecznego kierowcę (03.07.2018 09:40)

Słowa kluczowe: Wałbrzych  Uniwersytet Wrocławski  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.