« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Debata o rynku pracy
06.10.2016 20:12 / odsłon: 1667 / komentarzy: 0
,,Porozmawiajmy o rynku pracy" – to temat konferencji która  odbyła się 4 października 2016 r. w Szczawnie-Zdroju. W debacie wzięli udział znani pracodawcy i liderzy opinii oraz Dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy - Ewa Grzebieniak.

Kliknij, aby powiększyć


W pierwszej części dyskusji uczestnicy rozmawiali o wzmocnieniu współpracy pomiędzy środowiskiem pracodawców a administracją samorządowa w regionie. Ewa Grzebieniak zwróciła uwagę, że trudno jest projektować jakiekolwiek wsparcie finansowe adresowane do pracodawców, nie mając wystarczającej wiedzy o ich potrzebach. Dlatego DWUP bardzo dużą wagę przywiązuje do współpracy z partnerami społecznymi w regionie. – Zależy nam na tym, aby wsłuchiwać się w potrzeby pracodawców oraz dbać o dobre relacje z organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców z sektora MŚP. Dlatego cieszę się, że mogę uczestniczyć w tym spotkaniu – mówiła dyrektor DWUP Ewa Grzebieniak. W trakcie dyskusji, prelegenci zwracali uwagę na ograniczenia związane z angażowaniem pracodawców w proces konsultacji społecznych. Artur Sawrycz podkreślał, że ten problem wynika głównie z niskiej świadomości samych pracodawców oraz struktury przedsiębiorstw działających na rynku, gdzie dominują głównie mikro i małe firmy. Natomiast Marcin Kowalski wskazywał na trudności w dostępie do środków unijnych przez pracodawców, którzy są zainteresowani udziałem w egzaminach potwierdzających kwalifikacje zawodowe lub opracowaniem programów nauczania dopasowanych do ich potrzeb. – Niestety, pracodawcy nie mogą samodzielnie składać wniosków o dofinansowanie w ramach dostosowania systemów kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. Mogą aplikować jednostki samorządu terytorialnego, placówki kształcenia ustawicznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, natomiast sami pracodawcy zostali pominięci jako potencjalni wnioskodawcy. Uważam to za duży błąd – komentował Marcin Kowalski. Obecnie przyciągnięcie i utrzymanie pracowników to nie lada wyzwanie dla wielu firm. Dlatego w drugiej części dyskusji zastanawiano się, w jaki sposób można tworzyć atrakcyjne miejsca pracy, oraz rozwijać zaangażowanie zespołu. Uczestnicy wskazywali na wdrożenie w przedsiębiorstwach programów w zakresie ergonomii. O swoich pozytywnych doświadczeniach w tym zakresie mówił Krzysztof Zawadzki, który potwierdził, że ubezpieczenia zdrowotne, czy szkolenia już nie wystarczą, a pracownicy stawiają co raz większe wymagania. Dlatego coraz większą popularnością będą się cieszyć programy profilaktyczne nastawione na redukcję stresu lub uciążliwych warunków pracy, szczególnie w firmach produkcyjnych. W przyszłym roku – jak poinformowała Ewa Grzebieniak – będą dostępne środki w ramach Działania 8.7 RPO 2014-2020 na opracowanie i wdrożenie programów polityki zdrowotnej ukierunkowanych na eliminowanie zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy. Spotkanie konsultacyjne zostało zorganizowane w związku z realizacją  przez Dolnośląskich Pracodawców projektu ,,Konfederaci – konfederatom. Zwiększenie współpracy organizacji pracodawców z podmiotami niezasiadającymi w komitetach monitorujących” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/9873,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Pożar zniszczył cały obiekt - foto/video (05.03.2018 12:09)
» Wielki pożar w uzdrowisku (05.03.2018 05:27)
» Sportowcy u burmistrza (15.01.2018 11:17)
» Świąteczny Turniej Mini Koszykówki (04.12.2017 21:00)
» Mistrzostwa w szachach szybkich (08.11.2017 12:05)
» Jubileusz ceramika (07.11.2017 11:14)

Słowa kluczowe: Szczawno-Zdrój  DP. debata  rynek pracy  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.