« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» Kongres samorządowy
19.10.2016 22:02 / odsłon: 1695 / komentarzy: 0
Dostosowanie szkolnictwa branżowego, technicznego i wyższego do potrzeb pracodawców oraz efekty funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych w Polsce były jednymi z tematów Kongresu Samorządowego, który odbył się w Opolu. W wydarzeniu uczestniczyli między innymi Wicepremier Jarosław Gowin oraz Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej.

Kliknij, aby powiększyć


Podczas dwudniowego kongresu rozmawiano między innymi o roli i przyszłości specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Łączne nakłady poniesione w SSE przekroczyły 111 mld złotych a zatrudnienie w firmach strefowych znalazło ponad 300 tys. osób - Wskaźniki pokazują, że na przestrzeni ostatniej dekady w strefach nie było ani jednego punktu kryzysowego. W ostatnich 7 latach przyrost miejsc pracy wyniósł około 60% - wyliczał podczas panelu dyskusyjnego Mirosław Odziemczyk z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.  - Stabilność firm oraz liczba nowych projektów i reinwestycji jest najlepszym dowodem na zasadność funkcjonowania stref - podkreślał Maciej Badora, prezes wałbrzyskiej strefy. - Wciąż staramy się uelastyczniać to narzędzie, aby jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby inwestorów - zaznaczył. O zmianach w systemie kształcenia zawodowego mówiła podczas wydarzenia Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej. Zaznaczyła, że kształcenia branżowe umożliwi nie tylko zdobycie zawodu, ale również rozpoczęcie dalszej drogi edukacji, również na uczelniach wyższych. - W dyspozycji urzędów marszałkowskich jest ponad 3 mld złotych przeznaczonych na rozwój szkolnictwa zawodowego - zaznaczyła minister Zalewska. - Musimy wykorzystać te fundusze na budowę komplementarnego systemu kształcenia branżowego i technicznego, który będzie odpowiedzią na potrzeby pracodawców - podkreśliła. Szefowa resortu edukacji przyznała również, że polscy przedsiębiorcy są gotowi na partycypację w kosztach kształcenia. Mówiła również o budowie systemu z wykorzystaniem takich narzędzi jak klasy patronackie i klastry edukacyjne, przy udziale specjalnych stref ekonomicznych. - W wałbrzyskiej strefie działa obecnie blisko 200 firm, które zatrudniają łącznie około 45 tysięcy pracowników. Warto wykorzystać ten potencjał i wiedzę samych przedsiębiorców w budowie efektywnego modelu kształcenia - podkreślił podczas panelu dyskusyjnego Krzysztof Drynda, wiceprezes WSSE „INVEST-PARK".     

Zaznaczył również, że pod patronatem Klastra Edukacyjnego „INVEST in EDU" działa obecnie 5 klas patronackich, które prowadzone są przy udziale firm strefowych.Rolę przedsiębiorców w procesie kształcenia wyższego podkreślał również wicepremier Jarosław Gowin. Partnerstwo świata nauki i biznesu przy czynnym udziale samorządów jest jednym z założeń planu zrównoważonego rozwoju. - Pierwszym etapem zmian była ustawa ograniczająca biurokrację na uczelniach. Pracujmy jednak nad projektem, który stanowić będzie swoistą konstytucję polskich uczelni - tłumaczył minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Rozmowy panelowe w ramach kongresu dotyczyły również finansowania samorządów i zarządzania spółkami miejskimi, wykorzystania nowoczesnych technologii oraz zaawansowanych procesów biznesowych. W wydarzeniu, które odbyło się w opolskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym wzięło udział około 1000 uczestników.  

 Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/9897,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Jerzy Buzek orędownikiem sprawy sudeckiej (03.07.2018 09:29)
» Biuro Strefy w Opolu (09.11.2017 10:53)
» Święto motoryzacji (18.04.2016 13:39)
» Nowy szef „Invest-Park" w Opolu (01.02.2015 12:33)
» Ciastka i quady z USA (09.10.2014 13:09)
» Wałbrzych Miastem Szans (13.06.2014 11:48)

Słowa kluczowe: Opole  kongres  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.