« powrót do strony głównej+ galeria zdjęć   + dodaj ogłoszenie za darmo!   + napisz do nas   + współpraca 
Wyszukiwarka:
» FabLab w Sokołowsku!
22.12.2016 01:02 / odsłon: 1546 / komentarzy: 0
Sokołowsko jest unikatową miejscowością na mapie Dolnego Śląska, głównie ze względu na swoją bogatą przeszłość, której ślady tworzą niepowtarzalny klimat. - My chcemy zadbać także o przyszłość tego miejsca i jego społeczności - mówią członkowie zrzeszeni w Stowarzyszeniu kulturalno-ekologicznym „Filtrator"

Kliknij, aby powiększyć


- Pragniemy stworzyć w Sokołowsku przestrzeń do fabrykacji i kreatywnego myślenia. Zbudować pierwszy w Polsce FabLab z dala od dużych ośrodków miejskich (z ang. Fabrication Laboratory - rodzaj pracowni wyposażonej w narzędzia odpowiednie do realizacji własnych projektów), a tym samym zapewnić mieszkańcom regionu dostęp do innowacyjnej oferty warsztatowej, nieformalnego szkolnictwa zawodowego oraz nowych technologii. Wierzymy, że nasza przestrzeń będzie miejscem spotkań, współpracy, tworzenia, a jednocześnie wyposaży młodych ludzi w nowe umiejętności, z którymi wejdą na rynek pracy - podkreślają. - Dysponujemy przestrzenią, jednak wymaga ona dostosowania do naszych działań. Planujemy uruchomienie specjalistycznych pracowni - stolarskiej, druku 3D, introligatorskiej, krawieckiej, sitodruku, fotograficznej, komputerowej (projektowanie / kodowanie itp.). Sami wykonaliśmy już wstępne prace remontowe. Posiadamy także część sprzętu do prowadzenia warsztatów (wciąż zbierając kolejny). Jednak istotnym krokiem jest dla nas remont instalacji elektrycznej i zainstalowanie ogrzewania w pomieszczeniach - bez tego nie jesteśmy w stanie prowadzić zajęć - mówią zgodnie. Poprzez crowdfunding chcą zebrać fundusze na remont instalacji elektrycznej, zainstalowanie systemu ogrzewania pomieszczeń oraz dalsze prace remontowe.

Stowarzyszenie „Filtrator" działa od 2012 roku na polu animacji społeczności lokalnych Dolnego Śląska oraz na rzecz partycypacji społecznej, promowania idei „zrób to sam", rzemiosła, edukacji nieformalnej i zrównoważonego rozwoju. Prowadzą liczne warsztaty i spotkania z zakresu edukacji artystycznej, projektowania, tradycyjnych technik rzemieślniczych, jak i nowych technologii. Od listopada 2015 roku prowadzą Pracownię Multimedialną Orange dla mieszkańców Sokołowska i okolic, z której oferty korzystają przedstawiciele wszystkich grup wiekowych. - Od tego czasu przeprowadziliśmy w pracowni kilkadziesiąt spotkań i warsztatów m.in. z zakresu modelowania i druku 3D, projektowania graficznego i typografii, kodowania, szycia, majsterkowania, robienia hamaków, budowania makiet, a także warsztaty językowe, muzyczne, dziennikarskie, podróżnicze, kartograficzne i wiele innych - wyliczają. Napędzani sukcesami tych spotkań i energią, która się w ich trakcie wytwarza, chcą iść dalej. - Powstanie pracowni multimedialnej to dowód na to, że mieszkańcy potrafią się organizować i chcą rozwijać, a chęć skorzystania ze zróżnicowanej i innowacyjnej oferty warsztatowej nie wymaga już od nich dojazdów do dużego miasta. Wierzymy, że naturalnym dalszym etapem rozwoju jest stworzenie nowoczesnego, wyposażonego warsztatu/laboratorium, w którym nowe technologie spotykają się z tradycyjnym rzemiosłem - mówią.

Dysponują pomieszczeniami dawnej pralni w jednym z posanatoryjnych budynków w Sokołowsku, o łącznej powierzchni 164 m2. Wynajmują ją od spółki Sanatoria Dolnośląskie. Pomieszczenia są już częściowo podzielone. Teraz chcą stworzyć w nich niezależne pracownie (m.in. pracownię sitodruku, stolarską, druku 3D, studio fotograficzne, ploter laserowy, pracownię introligatorską, szycia, oraz stanowiska komputerowe do nauki m.in. projektowania graficznego i kodowania). - Pierwsze niezbędne prace remontowe wykonujemy od kilku miesięcy sami - udało nam się pomalować część pomieszczeń, skuć zniszczone wilgocią tynki, wykonać remont bramy wejściowej do budynku (piaskowanie, spawanie, malowanie), usunąć stare podłogi. Przed nami jednak wiele kolejnych prac, a Wasze wsparcie na tym etapie będzie dla nas ogromną pomocą - apelują. Jak podkreślają przyda się każda para chętnych rąk. - Jeśli tak samo jak my jesteś pasjonatem idei „zrób to sam" albo uspokaja Cię praca fizyczna w dobrym towarzystwie - dołącz do nas! - zachęcają. Można również przekazać niepotrzebne już w domu materiały czy narzędzia.


Redakcja

Poleć ten tekst znajomym, wyślij im poniższy adres lub ustaw go w opisie swojego Gadu-Gadu:
http://www.wiadomosciwalbrzyskie.pl/9969,.html

Inne teksty o podobnej tematyce:
» Dzień życzliwości i Pozdrowień (02.01.2018 13:07)
» Buduja roboty (04.12.2017 20:20)
» Teraz mogą "odlecieć" (21.11.2017 12:19)
» Warto się uczyć (22.09.2017 09:52)
» „21 x Nowy Jork” (10.08.2017 13:06)
» Kino Zdrowie (02.08.2017 23:23)

Słowa kluczowe: Mieroszów  Sokołowkso  Filtrator  
Dodaj opinię:
captcha

Kod z obrazka:
*Pole wymagane
Nick:
*Pole wymagane
Treść:Redakcja WiadomosciWalbrzyskie.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści komentarzy publikowanych przez użytkowników. Komentarze sprzeczne z prawem prosimy zgłaszać pod adres e-mail: redakcja@wiadomosciwalbrzyskie.pl
» Aktualności   
Duży pożar w Walimiu
Niebezpieczny wiadukt - zdjęcia i video
Ludzie o złotych sercach
Dzień ziemi
Sukces szczawieńskiej szkoły
Spełnij swoje marzenia
Koncert Eleni w Centrum Witold
» Sport   
Wspierają młodych piłkarzy
Czas na mistrzostwo
Wałbrzyszanin z brązem
Smutny powrót z Kołobrzegu
Górnicy odczarowali Ratuszową
Kamyki 2016
Górnicy z Pucharem Polski

» Kultura   
Powiat wałbrzyski - stolicą kultury
Pamiętaj o mnie
Koncert kameralny
Tylko w Wałbrzychu
Feminizm w sztuce
„Światła miast"
„Królik, Słoń i Tereska..."

» Gospodarka   
III etap budowy obwodnicy
Święto motoryzacji
Fundusze na dostosowanie kształcenia
Inwestycja w naukę zawodu
Pomost naukowo-technologiczny
Zachęcają do współpracy
Porozumienie nauki z biznesem

» Region   
Trojaczki w Świdnicy
Rajd na Ślężę
Piszą egzaminy
Finał Odysei Umysłu
To tu - to tam
Dożynki w Krzyżowej
Świdnica ma coś więcej


wiadomosciwalbrzyskie.pl / Wszelkie prawa zastrzeżone © 2009
Kopiowanie bez zgody redakcji zabronione.